SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ziobro: wartość wyłudzonych nieruchomości sięga miliarda złotych

fot. Piotr Drabik/flickr.com

– Miliarda złotych sięga aktualnie wartość stołecznych nieruchomości wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji – poinformował w czwartek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W środę wrocławski sąd aresztował b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorza M., b. urzędniczkę MS Marzenę K. oraz biznesmena Janusza P. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne ws. reprywatyzacji m.in. słynnej działki Chmielna 70 przy Pałacu Kultury i Nauki. Dotyczą one przyjęcia oraz wręczenia korzyści majątkowej w łącznej wysokości nie mniejszej niż 31,4 mln zł oraz obietnicy korzyści majątkowej 2,5 mln zł.

Miliard złotych łapówki

Na czwartkowej konferencji prasowej Ziobro powiedział, że o winie tych osób będzie można mówić dopiero po prawomocnym wyroku sądu, ale – jak dodał – „w tej chwili możemy mówić o bardzo wysokim uprawdopodobnieniu udziału tych osób w procederze przestępczym”.

Według Ziobry, sprawa wyłudzeń warszawskich nieruchomości jest dynamicznie prowadzona i rozwija się. – Prokuratura w zakresie wszystkich wątków, które prowadzi, szacuje, iż aktualnie wartość wyłudzonych nieruchomości sięga już ok. miliarda złotych – oświadczył. – Nie dziwi to, że prokuratura stawia zarzuty łapówek, które swą wielkością przekraczają wyobrażenia przeciętnego Kowalskiego – dodał Ziobro.

„Gorąco popieram projekt Jakiego”

W środę wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zaprezentował projekt „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej. Znalazła się w nim m.in. propozycja wypłaty rekompensat w gotówce do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami.

– Mam wrażenie, że wreszcie mamy coś, co może się udać – powiedział Ziobro o projekcie. Ocenił, że „bardzo byłoby dobre dla porządku prawnego i dla ukrócenia działalności przestępczej, gdyby ta ustawa po doprecyzowaniu na etapie konsultacji międzyresortowych została później przedłożona parlamentowi i uchwalona„.

– W każdym razie ja będę bardzo gorąco popierał uchwalenie tej ustawy, oczywiście z otwartością na konsultacje i ewentualne zmiany, których by ona wymagała – oświadczył Ziobro. Podziękował też Jakiemu, który – jak powiedział – „za moją zgodą i po uzgodnieniu ze mną, zdecydował się podjąć bardzo ciężki temat, jakim jest reprywatyzacja”.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone