SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Ziemia nie skrywa już więcej szczątków”. W sobotę zakończenie prac na Łączce [zobacz]

zdj. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN/twitter

Sobota będzie ostatnim dniem prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Od 18 kwietnia IPN poszukiwał tam szczątków ofiar komunizmu.

-Sobota będzie ostatnim dniem działań poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terenie Kwatery +Ł+ na Cmentarzu Wojskowym – powiedział w piątek wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. – Teraz możemy wreszcie powiedzieć, że w ziemi na Łączce, która w tej chwili jest równana, nie ma szczątków ludzkich – podkreślił.

Poszukiwania około stu więźniów politycznych

Pracownicy IPN wspólnie z wolontariuszami od 18 kwietnia prowadzili na warszawskiej Łączce prace poszukiwacze ofiar komunistycznego terroru w miejscach, w których w latach 80. powstały groby zasłużonych dla władzy ludowej. – Prowadzone prace miały na celu odnalezienie szczątków około 100 więźniów, których w poprzednich etapach (prac) realizowanych tutaj od 2012 r. jeszcze nie odnaleźliśmy– wyjaśnił prof. Szwagrzyk. – Myślę, że w ciągu tych ostatnich tygodni ten założony przez nas cel został osiągnięty – dodał.

Oczekiwanie na wyniki badań genetycznych

Wiceprezes IPN poinformował, że Łączce od kwietnia odkryto ogromną ilość fragmentów szczątków ludzkich, które są bardzo zniszczone. Wskazał, że największe trudności w pracach poszukiwawczo-ekshumacyjnych polegały na tym, że w latach 80. XX w. prowadzone były na tym terenie działania za pomocą koparki pod kwaterę dla zasłużonych dla władzy ludowej, a w ich wyniku zniszczono wielką ilość szczątków ludzkich pochowanych na tym terenie. – My rozbieraliśmy te wszystkie podstawy pod groby z lat 80., a wokół nich i pod nimi odnajdowaliśmy ogromne ilości zniszczonych fragmentów szczątków ludzkich – powiedział prof. Szwagrzyk. Przypomniał, że aktualnie oczekuje na wyniki badań genetycznych. – Wierzę, że odnaleźliśmy wszystkich więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40. i 50. – podkreślił.

Wciąż poszukiwani

Na Łączce powązkowskiej nekropolii w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar – często byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.

 

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone