SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
08:00 - 09:30
Ciotka książkula
prowadzi: Małgorzata J. Berwid
Małgorzata J. Berwid

Ze złomowiska na wystawę. Wirtualny spacer po Galerii Figur Stalowych w PKiN [zobacz]

fot. Gallery of Steel Figures

Przez całe lato, w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, można oglądać wystawę Stalowych Figur. Ten unikalny na światową skalę projekt – galeria kilkudziesięciu dzieł sztuki, które powstały ze stalowego złomu – to efekt kilkuletniej pracy blisko pięćdziesięciu artystów-rzeźbiarzy z całego globu.

Autoroboty, Steel Man czy Łowca na skupie złomu? Galeria Stalowych Figur to niepowtarzalne miejsce na świecie, gdzie w jednej przestrzeni można obejrzeć rzeźby wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Recykling to nic innego, jak tchnienie nowego ducha w stare przedmioty.  Figury stalowe inspirowane są postaciami z bajek, filmów Science Fiction, polityków, gwiazdami ze świata muzyki, najbardziej znanymi celebrytami, a także zwierzętami i światowymi hitami motoryzacji.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest „Jose” Mariusz Olejnik. Skupując przez lata złom stalowy, Mariusz Olejnik dostrzegł w zużytym materiale niezwykły potencjał, którego uwolnienie wymagało ogromnej pracy organizacyjnej, technologicznej i kreatywnej. Przez pięć lat szukał rzemieślników i twórców, którzy potrafiliby zrealizować jego niezwykłą wizję. Dzisiaj na jego zlecenie pracuje kilkudziesięciu rzemieślników na całym świecie, którzy pod jego dyktando ożywiają na swój sposób stalowy złom.

 

Na wystawie można zobaczyć dziesiątki poruszających wyobraźnię stalowych postaci, misternie wykonanych z tysięcy elementów (m.in. postać Stalowego Człowieka wykonanego z ponad 38 tys. zespawanych ze sobą nakrętek) oraz całą gamę modeli motocykli i samochodów, wykonanych w skali 1:1, o których marzą nie tylko fani motoryzacji. Można je dotknąć, wsiąść do nich i poczuć się jak w hollywoodzkim filmie fantasy.

Wystawę można zwiedzać w PKiN od 5 lipca do 8 września. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone