SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
21:00 - 23:00
Wieczór RDC
prowadzi: Agnieszka Lipka-Barnett
Agnieszka Lipka-Barnett

Zdjęcia stolicy z lotu ptaka. „Warszawa na 1000 metrach to takie Google Earth”

Zdjęcia stolicy z lotu ptaka. “Warszawa na 1000 metrach to takie Google Earth. City z wieżowcami z ziemi wygląda bardzo efektownie i tworzy ścianę za Pałacem Kultury”.

– Bardzo ciekawie prezentuje się Śródmieście południowe, np. z Placem Zbawiciela czy Placem Politechniki. Rozchodzą się w gwiaździsty sposób. To są rzeczy, które nie do końca widać za dnia. Natomiast w nocy, kiedy wszystkie dachy wokół są ciemne, a jedynie ulice tworzą smugi światła, to wtedy robi to wrażenie – mówi Maciej Margas, autor zdjęć „Warszawa nocą”.

Lot był niezwykle trudnym przedsięwzięciem, chociażby ze względu na logistykę – trzeba było uzyskać m.in. zgodę Biura Ochrony Rządu czy Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Udało się nam podlecieć blisko Pałacu Prezydenckiego, bo w linii poziomej było to 500 metrów. To raczej niespotykane – mówi Maciej Margas.

„Ptaki latają jeszcze wyżej”

Jak opowiada gość „Poranka RDC” z góry „widać ogromną przestrzeń w centrum miasta, którą można zagospodarować”.

To nasze city z 150-metrowymi wieżowcami z ziemi wygląda bardzo efektownie i tworzy ścianę za Pałacem Kultury. Patrząc z góry to jest jeden kwartał ulic, a wszędzie wokół panuje niska zabudowa – mówi.

Pierwsze tego typu zdjęcia, jego autorstwa, powstały z wieżowców. Wtedy, jak opowiada, wydawało mu się, że „to jest ta Warszawa z lotu ptaka”.

– W piątek przekonałem się, że ptaki latają jeszcze wyżej – mówi Maciej Margas.

Wszystkie zdjęcia można zobaczyć na stronie maciejmargas.pl.

„Byłem całkiem spokojny”

Z wyprawy powstał również film, na którym można zobaczyć nie tylko lot, ale również i przygotowania do niego.

Leciałem śmigłowcem przy otwartych drzwiach, wielu ludzi nie potrafi sobie wyobrazić, jak to wyglądało, czy dyndałem nogami, czy mogłem wyskoczyć, czy to było bezpieczne, natomiast na tym filmie widać, że mam na sobie specjalną uprząż (…). Wiedząc, jak trzymają mnie te liny (…) to byłem całkiem spokojny – mówi Maciej Margas.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone