SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zbliża się 12. Warszawski Festiwal „Niewinni Czarodzieje”

fot. Pexels

Muzyka lat 30., 60. i 90. to główne tematy 12. Warszawskiego Festiwalu „Niewinni Czarodzieje”, który rozpocznie się 20 listopada. Program imprezy poświęcony jest „kulturalnym chuliganom” – prekursorom, reprezentantom kontrkultury, którzy na przestrzeni XX wieku swoją twórczością inspirowali i wzbudzali w odbiorcach potrzebę zmian.

Podczas tegorocznego festiwalu przywołane zostaną takie zjawiska muzyczne, jak jazz, bigbit i hip-hop. Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i pomysłodawca festiwalu, Dariusz Gawin, zapowiada, że w programie znalazł się między innymi dancing, na którym zagra Jazz Band Młynarski-Masecki odwołując się do tradycji orkiestr jazzowych międzywojnia. – Podczas wieczoru zabrzmią utwory z nowej płyty zespołu -„Noc w wielkim mieście” inspirowanej dziełami Adama Astona, czy Henryka Warsa – mówi Dariusz Gawin. Jak dodaje, na zakończenie imprezy wystąpi legenda polskiego i światowego jazzu, jedyny Polak, który zagrał z Milesem Davisem – Michał Urbaniak.

– Pierwszy festiwal poświęcony był kulturze warszawskiej lat 50. i artystom, którzy po wydarzeniach października 1956 roku stali się symbolami świata artystycznego stolicy – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które współorganizuje imprezę, Jan Ołdakowski. – Nie chcieliśmy opowiadać o sytuacji politycznej, tylko pokazać Warszawę, która po szalejącym stalinizmie, podnosząc się z gruzów, nagle tworzy pokolenie artystyczne – wyjaśnił Jan Ołdakowski. Jak dodał, wśród nich znaleźli się: Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Marek Hłasko, Roman Polański, czy reżyser filmu, od którego pochodzi nazwa festiwalu – Andrzej Wajda. Część z nich opuściła Polskę i zdobyła sławę w świecie.

W programie 12. Warszawskiego Festiwalu „Niewinni Czarodzieje” zaplanowano także: wystawę fotografii Marka Karewicza, warsztaty z majsterkowania inspirowane programem Adama Słodowego, czy warsztaty kulinarne i taneczne. Festiwal potrwa do 25 listopada.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone