SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Założenia nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej

fot. Komisja weryfikacyjna/Twitter

Przepisy chroniące lokatorów zreprywatyzowanych kamienic przed eksmisją, wyższe kary za niestawienie się na rozprawie oraz komisje regionalne – to najważniejsze zmiany, które wedle zapowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, powinna wprowadzić nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej. Członkowie gremium przyznają, że po zmianach walka z dziką reprywatyzacją powinna być jeszcze bardziej skuteczna.

Obecnie za niestawienie się przed Komisją Weryfikacyjną grozi maksymalnie 3 tysiące złotych kary grzywny. Zdaniem członka gremium, posła Pawła Lisieckiego z Prawa i Sprawiedliwości, zapowiadana nowelizacja ustawy, powinna sankcje zwiększyć.

Z propozycją wyższych kar grzywny zgadza się inny członek Komisji Weryfikacyjnej, poseł Jan Mosiński z PiS. – Mamy takie przeświadczenie wewnętrzne, że dojdziemy do takiego momentu kiedy świadkami będą panowie z grubymi portfelami, którzy będą skłonni zapłacić trzy czy 10 tysięcy złotych i dla nich to będzie zero – powiedział Jan Mosiński.

Dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości profesor Kamil Zaradkiewicz dodaje, że potrzebna jest ochrona lokatorów. – Uważam, że najważniejszym problemem obecnie jest brak przepisów, które by umożliwiały wstrzymywanie eksmisji lokatorów – wyjaśnił dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w MS. Profesor Zaradkiewicz nie wyklucza, że nowelizacja wprowadzi w innych miastach komisje regionalne, które będą powoływane przy urzędach wojewódzkich. Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji warszawskiej działa na podstawie ustawy z marca tego roku.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone