SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Zabić arbuza” z Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego

fot. Pexels

Chiński film „Zabić arbuza” w reżyserii Zehao Gao zdobywcą Grand Prix 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W stolicy ogłoszono laureatów 19 nagród i wyróżnień trwającego do jutra festiwalu.

„Zabić arbuza” to opowieść o tym, jak jeden banknot, upuszczony przez okrutnego mordercę, może zmienić życie prostego, ubogiego farmera. To trzeci pełnometrażowy film w dorobku Zehao Gao.

Nagrodę jury ekumenicznego otrzymała Urszula Antoniak za polsko-holenderski film „Pomiędzy słowami”. Za najlepszą reżyserię nagrodzono Francuzkę Joan Chemlę za film „Gdybyś zajrzał mu w serce”, w którym w epizodzie zagrał Wojciech Pszoniak. Specjalna nagroda jury trafiła do Allena Dizona i Angelie Sanoy – aktorów grających w filipińskim filmie „Bomba”.

Nagrodę Konkursu Wolny Duch dla filmów „niezależnych, nowatorskich, buntowniczych” przyznano Kimowi Hiorthoeyowi z Norwegii za film „Zasady wszystkiego”, a w Konkursie 1-2 dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych – Miledowi Alamiemu z Danii za „Uwodziciela”. Za najlepszy film dokumentalny uznano litewsko-łotewsko-włosko-belgijską koprodukcję „Piękni przegrani. Inny świat” w reżyserii Arunasa Matelisa.

Nagrody przyznało także jury filmów krótkometrażowych. Short Grand Prix przyznano Belgom Olivierowi Magisowi i Fredrikowi De Beulowi za „May Day”. W kategorii dokumentów nagrodzono „Jak zostać papieżem” Justyny Mytnik, spośród animacji – „Weekendy” Amerykanina Trevora Jimeneza, a w kategorii filmów aktorskich – „Za kulisami” rumuńskiego twórcy Andreia Hutuelaca.Nagrodę jury FIPRESCI dla najlepszego debiutu z Europy Środkowo-Wschodniej otrzymał Juraj Lehotsky za czesko-słowacki film „Nina”.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone