SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa w Galerii Figur Stalowych. „Złom w rękach naszego zespołu to nowe istnienie”

kadr z filmu na YouTube

Pod Warszawą powstała nietypowa wystawa – jedyna w Europie, a być może i na świecie. W Galerii Figur Stalowych w Pruszkowie znajdują postaci ze świata kultury, polityki i sztuki, m.in. można zobaczyć Baracka Obamę.

Jak opowiadał Mariusz Olejnik, współtwórca Galerii Figur Stalowych, pomysł na utworzenie wystawy narodził się podczas długich, zimowych wieczorów. – Nie mieliśmy co robić w firmie i tak powstały pierwsze projekty. Najpierw zrobiony był stolik na bazie silnika – mówił.

70 rzeźb zbudowanych ze złomu

Cały czas powoli to się rozwijało, aż doszedłem do wniosku, że może warto by było to gdzieś pokazać. Przyglądając się temu naszemu dziełu nie do końca byłem zadowolony i nie odniosłem stuprocentowej satysfakcji – trzeba by było pokazać coś więcej, aby to naprawdę było podziwiane. Rozpocząłem poszukiwania wykonawców i artystów, którzy mogliby mi pomóc i tak krok po kroku zrodził się pomysł Galerii Figur Stalowych – mówił w „Sobotnim poranku” Mariusz Olejnik.

Niebywały talent

Jak opowiadał gość Cezarego Polaka, wszystko zaczęło się od wykorzystywania niepotrzebnych części.

Złom w rękach naszego zespołu to nowe istnienie. Wszystko da się wykorzystać. Jeśli coś jest pięknie połączone, tworzy wspaniałą, przestrzenną rzeźbę, to można to podziwiać w naszej galerii – mówił.

Wyjaśnił, że rzeźby są dziełem jednej osoby. – Możliwości techniczne i talent tego człowieka, który to dla mnie wykonuje, a na chwilę obecną jest to jedna osoba na świecie, pozwalają mu wykonać każdą ludzką twarz. Oby żyło mu się jak najdłużej.  Nie jest to Polak i powiem,  że on nawet nie potrafi posługiwać się telefonem, więc kontakt jest bardzo utrudniony – tłumaczył współtwórca galerii.

Unikatowe samochody

Mariusz Olejnik wyjaśnił, że budowa rzeźb jest bardzo czasochłonna. – Wszystko zależy od stopnia trudności oraz tego, jak bardzo nas to poniesie. Zazwyczaj to trwa od dwóch do ośmiu miesięcy. Najwięcej schodzi się z budową samochodów, ponieważ jest to najbardziej pracochłonne – mówił.

Jak podkreślił, obecnie „nie ma kolekcjonera, który zbiera tego typu rzeźby„.  – Myślę, że będziemy mogli poszczycić się tym na skalę światową. Do kolekcji będą dołączały największe hity motoryzacji. W tym roku czekają nas trzy premiery. Na Auto Nostalgii zrobimy odsłonę Lamborghini Aventador i Fiata 500 – tłumaczył.

Dodał, że obecnie nie ma w planach budowy polskich samochodów, ponieważ skupił się na tym, „co postrzegane jest jako marzenia, jako coś unikatowego, co można rzadko spotkać„. – Mówię o tych samochodach, które mają niesamowitą wartość, np. Bugatti Veyron czy Pagani Zonda, które dołączą w tym roku do mojego zbioru. Na chwilę obecną chcę to pokazywać. Myślę, że jak już nasycę się tym wszystkim, co jest fenomenalne, to na pewno trzeba będzie zrobić kultową Syrenkę – wyjaśnił

Więcej informacji na temat Galerii Figur Stalowych można znaleźć na Facebooku.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone