SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa „Czartoryscy. Historia kolekcji” w Galerii Kordegarda

fot. NCK

W Galerii Kordegarda w Warszawie otwarto wystawę „Czartoryscy. Historia kolekcji”. Ekspozycja opiera się na przedstawieniu tendencji kolekcjonerskich trzech postaci: Izabeli Czartoryskiej, Władysława Czartoryskiego i Adama Kazimierza Czartoryskiego. Eksponaty pochodzą z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które obecnie posiada kolekcję dzieł malarstwa europejskiego XIII-XVIII wieku, zabytków europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego, grafik, eksponatów sztuki starożytnej oraz militariów.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej podkreślił, że prezentowane zbiory świadczą o polskiej historii. – To skarbiec pamiątek historycznych, artystycznych uratowanych w czasie niewoli, stanowiący o naszej tożsamości – zaznaczył.

– Na wystawę trafiły między innymi eksponaty zgromadzone przez Izabelę Czartoryską o znaczeniu romantyczno-sentymentalnym, które stanowią panteon dziejów Polski – powiedziała kuratorka ekspozycji Paulina Chełmecka. Wyjaśniała, w okresie zaborów w ramach działań patriotycznych starała się zgromadzić zbiór pamiątek, które będą przypominały dawne dzieje Polski, ważne wydarzenia i wielkie postacie. Jak dodała, wśród nich znalazł się między innymi sarkofag, w którym Czartoryska umieściła relikwie pierwszego króla Bolesława Chrobrego.

Ekspozycja będzie dostępna do 14 stycznia. Została stworzona we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Kolekcja Czartoryskich powstawała w Puławach od 1801 roku, następnie jej zasoby były powiększane w Paryżu, a od 1870 roku sukcesywnie trafiały do Krakowa. Kolejne zabytki były kupowane przez księcia Władysława Czartoryskiego aż do jego śmierci. Kolekcja znajduje się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Najcenniejszymi dziełami w Muzeum są: „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna oraz „Krajobraz z wyspą skalistą” Pietera Bruegela Starszego, czy „Polonia – Rok 1863” Jana Matejki.

Kolekcję Czartoryskich, w 2016 roku nabył Skarb Państwa. Pełna prezentacja zbiorów nastąpi z końcem roku 2019 w odrestaurowanym pałacu, jednym z budynków Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

O wystawie „Czartoryscy. Historia kolekcji” mówiła w „Popołudniu RDC” Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone