SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Oratorium „Requiem katyńskie” w Świątyni Opatrzności Bożej [zobacz]

fot. RDC

W ramach obchodzonego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i duchowieństwa, odbyła się premiera „Requiem katyńskiego” autorstwa Pawła Muzyka.

Oratorium, łączące słowo z dźwiękiem i obrazem, było oddaniem hołdu polskim żołnierzom zamordowanym 77 lat temu przez NKWD. Muzyczne spotkanie zaczęło się od minuty ciszy. – Ta wielka tragedia, która miała miejsce w latach czterdziestych XX wieku, cały czas wydaje się nie do końca upamiętniona. Rolą Narodowego Centrum Kultury jest przypominanie pamięci o ofiarach oraz oddawanie im hołdu – mówił dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr Rafał Wiśniewski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał do uczestników koncertu: „Mimo 44 lat komunizmu i nieustannych prób usunięcia hekatomby polskiej elity z pamięci naszych rodaków, zamordowani wciąż wołają o pamięć i sprawiedliwość„. Minister Gliński, który objął honorowym patronatem to wydarzenie podkreślił, że „zbrodnia katyńska jest wydarzeniem, które w sposób trwały wpłynęło na XX-wieczną historię Polski„.

Wybitni artyści

Podczas koncertu wystąpili: Katarzyna Oleś-Blacha, Beata Rybotycka, Wanda Wiktoria Franek, Tomasz Kuk, Przemysław Firek. Wybitnym śpiewakom i aktorom towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia, Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Dziecięcy przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Dyrygentem oratorium był Sebastian Perłowski, wykładowca w Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracujący z Operą Krakowską oraz Orquestra Metropolitana de Lisboa.

Koncert zorganizowało Narodowe Centrum Kultury przy współpracy Fundacji Instytutu Promocji Kultury Polskiej. Wydarzenie odbyło się pod patronatem medialnym Polskiego Radia RDC. Patronami honorowymi oratorium, oprócz wiceprezesa Rady Ministrów i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, byli metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, Fundacja Książąt Lubomirskich oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Prawda o Katyniu

Prezes IPN Jarosław Szarek w przysłanym liście przypomniał, że „od 1943 roku Moskwa wytrwale zacierała wszystkie ślady zbrodni„. Podkreślił, że „nieskuteczne okazały się kłamstwa, mordy na świadkach, obojętność i strach Zachodu„. Prezes IPN zaznaczył, że „prawda o Katyniu była przekazywana z pokolenia na pokolenia, docierała do kraju z emigracji„.

Sejm w listopadzie 2007 roku uchwalił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w wyniku której wiosną 1940 roku NKWD zgładziło blisko 22 tysiące polskich obywateli, między innymi oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit drugiej Rzeczypospolitej.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone