SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wojciech Fałkowski w RDC o obchodach stulecia niepodległości RP i przyszłości Zamku Królewskiego

fot. RDC

– Wyzwaniem zbliżających się obchodów stulecia niepodległości jest uczynienie Polski krajem na miarę zachodniej Europy – mówił w Radiu dla Ciebie nowy dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak dodał Wojciech Fałkowski, obchody w 2018 roku powinny stworzyć platformę do dyskusji o przyszłości naszego kraju.

Jak mówił prof. Fałkowski, powinniśmy wykorzystać przyszłoroczne obchody, aby wrócić do debaty publicznej o rozwoju Polski. – Nie mówię jedynie o rozwoju technologicznym, chodzi też o rozwój społeczeństwa – powiedział. – Starajmy się wrócić do poziomu Wielkiej Polski, którą znamy z historii, niekoniecznie z naszych współczesnych, osobistych doświadczeń – dodał.

Zdaniem dyrektora, świętowanie stulecia niepodległości RP wspólnie ze wszystkimi stronami dzisiejszej sceny politycznej nie może być wymuszone. – Musimy się różnić. Każdy ma inne poglądy i wspomnienia – mówił. Jak dodał, różnice polityczne nie stanowią dla niego żadnego problemu, a współpraca przy obchodach Niepodległej powinna być pracą wszystkich. – W sprawach ważnych, dyskusja jest konieczna. Stulecie niepodległości ma pobudzać siły całego narodu, żeby zrobić wielki skok cywilizacyjny – to jest wyzwanie naszych czasów – powiedział.

Przyszłość Zamku Królewskiego

Były wiceminister obrony, historyk mediewista został mianowany na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego pod koniec listopada. – Chcę, żeby trwanie Zamku było wartością istotną dla wszystkich – mówił. Nowy dyrektor nie chce żeby Zamek Królewski po prostu istniał, ma być czytelnym symbolem, który wyraźnie przemawia do współczesnych Polaków. – Chcę już teraz zaprosić na dwie ważne wystawy. Pierwsza to wystawa portretów Marcello Bacciarellego, którą planujemy otworzyć w czerwcu 2018 roku – mówił. Wojciech Fałkowski chce przypomnieć szefa królewskiej malarni, która niegdyś mieściła się w budynku w sąsiedztwie Zamku Królewskiego. – Chcielibyśmy ten budynek odzyskać, jest potrzebny na działalność edukacyjną Zamku – przyznał.

Druga wystawa to znaki wolności, czyli wszystkie znaki niepodległości i suwerenności Polski. Będzie to wystawa, która wpisze Zamek w obchody rocznicy odzyskania niepodległości – powiedział. Wystawa miałaby ruszyć na przełomie października i listopada 2018 roku. – Zrealizowanie planów to ogromne wyzwanie, pracy jest dużo, ale wszystko jest na jak najlepszej drodze – mówił. Dyrektor zdradził również, że chciałby otworzyć dla warszawiaków ogrody dolne. – Zamek to nie tylko muzeum, ale i żyjący symbol, wszystkie jego elementy powinny być dostępne – dodał.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone