SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Witamy w 1396 roku, czyli obchody Nouruz – muzułmańskiego Nowego Roku

Niebieski meczet w Mazar I Sharif, miejsce największych w Afganistanie obchodów Nowego Roku, fot. Darwinek/ Wikipedia CC-BY-SA 2.0

Wyznawcy islamu rozpoczynają 1396 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości. Święto Nouruz to tradycja obchodzona od ponad trzech tysięcy lat.

Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym. W pierwszy dzień nowego roku w meczetach i domach modlitw odprawiane są muzułmańskie modlitwy za pomyślność.

Trzy tysiące lat tradycji

Nowy rok nazywany jest Nouruz. Słowo pochodzi z języka perskiego i znaczy „nowy dzień”. – To odrodzenie związane z pierwszym dniem astronomicznej wiosny – powiedziała na antenie Radia dla Ciebie Małgorzata Wróblewska iranistka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.  – Święto Nouruz jest obchodzone w Iranie od ponad trzech tysięcy lat – dodała specjalistka.

Szczęśliwego nowego 1396 roku

Dziś Sylwester, już jutro wkroczymy w 1396 rok. Do ustalania dat uroczystości religijnych muzułmanie używają kalendarza opartego na fazach księżyca. Bierze on swój początek od ucieczki (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) Mahometa z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. W 2009 roku święto Nouruz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. – To niezwykle ważne święto, obchodzone w wielu krajach. To ogromna tradycja łącząca różne kultury i narodowości – powiedziała Małgorzata Wróblewska. Obecnie święto Nouruz oprócz Iranu jest obchodzone także w Afganistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, Tatarstanie, Sudanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu, Tybecie i na Zanzibarze oraz w wielu regionach Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Kaukazu, a także w niektórych częściach Chin i Ameryki Północnej.

13 dni świętowania

W Iranie obchody Nowego Roku trwają aż 13 dni. – W tym czasie wszystkie urzędy stoją, przez co najmniej 10 dni nikt nie pracuje – powiedziała ekspertka. Przygotowania do obchodów Nouruz zaczynają się dużo wcześniej. – Na kilka tygodni przed, rozpoczynają się wielkie wiosenne porządki w domach. Wtedy też robi się wielkie zakupy, zarówno żywności jak i nowych ubrań – dodała, tłumacząc, że tradycyjnie, w pierwszym dniu Nowego Roku należy mieć całkowicie nowy strój. Święto pełne jest spotkań poza domami – ludzie zbierają się na dworze, aby palić ogniska. – Tradycją jest skakanie nad ogniem. To symbol oczyszczenia, oddania złych wydarzeń z kończącego się roku – wyjaśniła doktorantka. Właściwa celebracja rozpoczyna się wczesnym rankiem, gdy rodziny zbierają się w domach krewnych. – Ważnym elementem jest stół nakryty haft sin, siedmioma symbolicznymi przedmiotami, mającymi przynieść szczęście w nowym roku – wyjaśniła. – To święto niezwykle radosne, pełne spotkań z bliskimi – dodała doktorantka.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone