Wigilia. "Ten dzień jest wyzwaniem. Wydaje się, że większość z nas sobie poradzi"

  • 24.12.2015 16:00

  • Aktualizacja: 13:47 15.08.2022

Jak nie pokłócić się przy rodzinnym stole w czasie Wigilii? Czy można jakoś ten czas przeżyć w samotności? Jak to zrobić? Między innymi o tym Elżbieta Uzdańska rozmawiała z  prof. Bartoszem Łozą, psychiatrą.

- Samotność wcale nie musi być fizyczna, czyli że jesteśmy sami w domu. To może być samotność w miejscu pracy albo na kolacji wigilijnej, gdzie będziemy czuli się wyobcowani - zaznacza gość programu "Jest sprawa".


Istota problemu


Prof. Łoza przypomina, że w czasie kolacji wigilijnej nieraz dochodzi do rodzinnych kłótni. Jak mówi, można temu zapobiec, ale najpierw trzeba nazwać poszczególne problemy.


- Wiedząc, że mogą pojawić się pewne trudności, to już zaczynamy przeciwdziałać. Dobrze by było umieć też rozwiązywać problemy. To nie są błahe pytania. To nie jest tak, że to poirytowanie samotnością i w czasie kolacji jest niemądre. Ono jest mądre, bo pokazuje na rzeczywiste problemy. Człowiek nie jest taką bezkierunkową maszyną, która denerwuje się z byle czego. Denerwujemy się zwykle z ważkich powodów. Istotą jest dotarcie do tego, jakie to są te ważkie powody - mówi.


Dzień wyzwań


Gość RDC tłumaczy, że zmierzenie się z problemami i pokonanie ich "to zwycięstwo na miarę praktycznej psychologii".


- Istotą jest to, że w tym dniu zaczynamy mówić ludzkim głosem. Zaczynamy mówić o swoich problemach, wychodzimy ze skorupek odświętnego ubrania i atmosfery "Jingle bells", w której ktoś próbuje zagłuszyć, a ktoś próbuje powiedzieć prawdę, która jest momentem tego dnia i chce przedostać się przez zaciśnięte usta, żeby wszyscy ją usłyszeli - mówi prof. Łoza.


[audioplayer file="http://www.rdc.pl/wp-content/uploads/2015/12/Jest-sprawa-24-12-2015-Bartosz-Loza-cz-1-2.mp3" naglowek="Posłuchaj rozmowy cz. 1" float="left" szerokosc="100%"]


[audioplayer file="http://www.rdc.pl/wp-content/uploads/2015/12/Jest-sprawa-24-12-2015-Bartosz-Loza-cz-2-2.mp3" naglowek="Posłuchaj rozmowy cz. 2" float="left" szerokosc="100%"]


Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

Źródło:

RDC

Autor:

KG