SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Wiedza muzułmanów o Europie jest równie stereotypowa, jak nasza wiedza o islamie”

fot. Pixabay

– Oni wiedzą, że Europa jest cudowna i bogata, bo Europa wysyła taki sygnał w świat. Z punktu widzenia krajów Trzeciego Świata tak jest, a Polska jest bardzo zamożna. Wiedzą, że zachód jest bogaty, bardzo liberalny, że tu wolno wszystko – mówił Max Cegielski. – Kolejny obraz jaki mają w głowie, to obraz zachodnich kobiet. Chodzi o to, żeby naprawdę poznali naszą kulturę, ale pamiętajmy, jak fałszywy obraz zachodniej kultury wysyłamy w świat – tłumaczył w „Sobotnim Poranku”.

W opinii Cegielskiego mówienie o napaściach seksualnych, do których doszło w Sylwestra w Kolonii, wyłącznie przez pryzmat wyznania sprawców, to – jak powiedział – jakbyśmy chcieli całą przemoc domową w Polsce albo całą przemoc wobec kobiet wytłumaczyć tylko i wyłącznie religią chrześcijańską, czy też katolicką. – W momencie, gdybyśmy to sobie tak przestawili jako obiekt do myślenia, to ja, jako człowiek niewierzący, poczułbym się intelektualnie zdegustowany takimi fałszywymi uproszczeniami – mówił w RDC.

Jeżeli dochodzi do molestowania kobiet, gwałtów i przemocy, to jest to przede wszystkim przestępstwo i niezależnie, kto je popełnia, musi zostać ukarany. To jest punkt wyjścia, to jest baza etyczna, moralna, prawna i społeczna – komentował. – Później pojawia się pytanie skąd ta przemoc się bierze? W wypadku nocy w Kolonii trzeba pamiętać, że dochodziło również do rabunków – mówił Cegielski. Jak zaznaczył, to nie umniejsza winy sprawców.

Krótka pamięć

W polskiej perspektywie niesamowita dla mnie jest nasza strasznie krótka pamięć – ocenił gość Tomasza Stawiszyńskiego. Jak mówił, można sobie przypomnieć komentarze z końca XIX wieku, z czasów emigracji do Ameryki. – Komentarze o chłopach z Galicji, o barbarzyńcach. O tym trzeba pamiętać, a my nie chcemy tego robić – uważa.

W ocenie Cegielskiego, mimo tego, że żyjemy w „niby oświeconej kulturze zachodniej„, stereotypy na temat islamu są bardzo mocne. – Gdyby molestowanie seksualne wydarzyło się na koncercie w Warszawie, to nie zaczęlibyśmy się zastanawiać nad wyznaniem sprawców, tylko nad samym faktem – zaznaczył.

Inwazja?

To co się dzieje od kilku miesięcy jest postrzegane jako inwazja. Kiedy od kilku miesięcy mówimy o inwazji, fali zalewającej Europę, to łatwiej nam tych pojedynczych ludzi negatywnie opisać – uważa gość „Sobotniego Poranka”. Jednocześnie, jak zwrócił uwagę Cegielski, słownictwo, którego używamy i sformułowania, ułatwiają nam przemoc. – To pozwala uzyskać przewagę moralną – podkreślił.

Kiedy u murów twierdzy Europy stają tysiące uchodźców, to etyka – nawet chrześcijańska – nakazuje ich wpuścić – komentował. Jak dodał, to może być trudne i niebezpieczne. – Oczywiście sytuacja wymknęła się spod kontroli. To jest błąd, który popełniamy, bo staramy się udawać, że nie ma problemu. Problem jest – podkreślił. W opinii Cegielskiego, sytuacja wymknęłaby się spod kontroli również wtedy, gdyby taka liczba uchodźców przybyła z innego kraju, nawet z chrześcijańskiego.

Stereotypy

W jego ocenie, wiedza muzułmanów na temat Europy, jest równie pełna stereotypów, jak nasza wiedza o islamie. – Oni wiedzą, że Europa jest cudowna i bogata, bo Europa wysyła taki sygnał w świat. Z punktu widzenia krajów Trzeciego Świata tak jest. Wiedzą, że Zachód jest bogaty, bardzo liberalny, że tu wolno wszystko – wyjaśniał gość RDC. Jak podkreślił, ważne jest to, aby ludzie przybywający do Europy nauczyli się naszej kultury, ale – jak powiedział –  szkolenia, o których tyle się teraz mówi, nie załatwią wszystkiego.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone