SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wiceminister sprawiedliwości: w Polsce mamy do czynienia z sędziokracją

fot. RDC

– Nie chodzi o to, że sędziowie stawiają opór wobec zapowiadanych zmian, tylko opór stawia grupka sędziów związana z Krajową Radą Sądownictwa. Ale to nie jest wcale głos środowiska – mówił w RDC wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Prezydent Andrzej Duda zaprosił na spotkanie przedstawicieli organizacji prawniczych, w tym stowarzyszeń sędziów i prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, które apelowały do niego „o pomoc w zażegnaniu kryzysu wymiaru sprawiedliwości w Polsce”. Do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 20 lutego w Pałacu Prezydenckim, zostali zaproszeni przewodniczący oraz sekretarz Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych. Sygnatariusze porozumienia – 18 organizacji prawniczych – w ubiegłym tygodniu zwrócili się do prezydenta o spotkanie „w celu zażegnania kryzysu wywołanego przez ostatnie propozycje legislacyjne dotyczące ustroju sądownictwa”.

„KRS hamuje zmiany”

Nie chodzi o to, że sędziowie stawiają opór, tylko opór stawia grupka sędziów związana z Krajową Radą Sądownictwa. Ale to nie jest wcale głos środowiska – środowisko nie mówi jednym głosem, domaga się zmian – komentował w RDC wiceminister Warchoł. Jak ocenił,  głównym hamulcem tych zmian do tej pory była właśnie Krajowa Rada Sądownictwa. – Środowisko chce uproszczenia procedur. A KRS ignorowała ich postulaty – dodał.

Sędziokracja

Jak przekonywał wiceminister, teza o upolitycznieniu sądów jest nieprawdziwa. – Sędzia wybrany do KRS jest nieusuwalny ze swojego stanowiska i z Krajowej Rady Sądownictwa, więc politycy nic w praktyce nie będą mogli mu zrobić – argumentował. Warchoł uważa, że w Polsce „mamy obecnie do czynienia z sędziokracją”. – Sędziowie sami się wybierają, sami się oceniają, sami się awansują i w tym wypadku nadajemy realny kształt zasadzie trójpodziału i równoważenia się władz – wyjaśniał gość audycji. Dodał, że wybieranie członków jakiegoś organu przez Sejm nie oznacza jego upolitycznienia.

„Kompromitacja”

Krajowa Rada Sądownictwa w tym momencie jest skompromitowana i to w oczach samych sędziów. KRS pozostała głucha na apele i wnioski o zmiany. My te zmiany wprowadzamy – podsumował wiceminister Warchoł.

Czytaj też:

Zmiany w działaniu Krajowej Rady Sądownictwa. „To bardzo kontrowersyjne rozwiązania”

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone