SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa: muzyka Bacha na żywo w różnych miejscach miasta

fot. Pexels

Akcja, która ma służyć popularyzacji muzyki Jana Sebastiana Bacha wśród publiczności pozbawionej na co dzień kontaktu z muzyką klasyczną, odbędzie się w weekend 18-19 marca, z okazji 332 rocznicy urodzin kompozytora w wielu różnych miejscach stolicy.

Społeczna akcja muzyczna „Urodziny Bacha w Metrze” to polska wersja przedsięwzięcia „Bach in the Subways”, zapoczątkowanego sześć lat temu przez amerykańskiego wiolonczelistę Dale’a Hendersona w Nowym Jorku.

Najpierw był to solowe wykonanie muzyki Jana Sebastiana Bacha, w miarę upływu czasu rozrosło się w akcję angażującą ponad tysiąc muzyków z całego świata. Po raz pierwszy „Bach in the Subways” odbędzie się również w Polsce, w Warszawie, w weekend 18-19 marca. – Do organizacji tego wydarzenia natchnęła mnie wizyta w Stanach Zjednoczonych. Tam muzyka klasyczna jest niezwykle promowana „wychodzi do ludzi”. Amerykańskie gwiazdy muzyki poważnej występują np. w metrze, na ulicach, placach, podczas happeningów – powiedziała PAP organizatorka wydarzenia Antonina Styczeń. – Poprosiłam o pomoc w przygotowaniach sopranistkę Aleksandrę Klimczak oraz Fundację o.to.ja, która ma doświadczenie w popularyzacji muzyki klasycznej. Będę też, wspólnie z Aleksandrą Klimczak, wykonywać utwory Bacha w towarzystwie zaproszonych muzyków. Zapraszamy wszystkich grających Bacha do przyłączenia się do wspólnego koncertowania – powiedziała.

Repertuar półgodzinnych i godzinnych występów będzie zróżnicowany. – Artyści zagrają w prezencie dla mieszkańców miasta. Jest to ważny aspekt akcji ponieważ sytuacja muzyków w Polsce nie jest łatwa, a mimo to zdecydowali się wystąpić za darmo – podkreśliła organizatorka. Występy będzie można zobaczyć przez cały weekend m.in. w kawiarniach (na Placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu, pl. Konstytucji, w kinie Femina i na Nowym Świecie), w Hali Koszyki i na Dworcu Centralnym. Szczegółowe informacje można znaleźć na facebookowej stronie wydarzenia „Bach in the Subways 2017”.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone