SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
01:00 - 05:00
Audycje powtórkowe
prowadzi: RDC
RDC

Warszawa liderem wśród europejskich miast akademickich. „Najatrakcyjniejsza dla studentów”

fot. centralniak/flickr CC-BY 2.0

Warszawa jest w czołówce europejskich miast, gdzie najlepiej mieszka się i studiuje w ramach programu Erasmus – te wyniki sondażu wśród studentów prezentuje w czwartek włoski dziennik „La Repubblica”. Pismo odnotowuje, że wielu Włochów wysoko ocenia studia w Polsce.

Klasyfikację najlepszych ośrodków akademickich Erasmusa sporządził międzynarodowy portal Uniplaces, służący studentom pomocą w znalezieniu stancji na czas studiów.

Ogólnoeuropejski ranking

Pod uwagę wzięto takie czynniki, jak koszt wynajmu pokoju lub mieszkania, opłaty uniwersyteckie, średnie ceny posiłków w tanich restauracjach, koszt miesięcznego biletu komunikacji miejskiej oraz liczba państwowych uczelni w mieście. W sporządzonym na tej podstawie rankingu 15 europejskich miast Warszawa prezentuje się najatrakcyjniej – zauważa włoska gazeta, prezentując jego wyniki. Koszt wynajmu jest jeden z najniższych w Europie, nie ma opłat uniwersyteckich, tani jest zarówno transport, jak i jedzenie – podkreślono. Najdroższy jest Londyn, a po nim Paryż i Mediolan.

Włosi wybierają Warszawę

Rzymski dziennik zauważa, że także wielu Włochów w ramach programu Erasmus wybiera Warszawę. Przytacza wypowiedź wykładowcy historii języka włoskiego z uniwersytetu w Mesynie na Sycylii Fabio Rossiego: „Porozumienie z uniwersytetem w stolicy Polski jest jednym z najbardziej owocnych, jakie za granicą zawarła nasza uczelnia”.

„Warszawa jest najlepsza”

W artykule „Erasmus, Warszawa jest najlepsza” zaznacza się, że zagraniczni studenci nie muszą znać polskiego, bo większość uczelni ma program wykładów i zajęć po angielsku, francusku i niemiecku. „Studenci wracają bardzo zadowoleni, a egzaminy, jakie zdają po powrocie, pokazują, że ich przygotowanie jest bardziej niż satysfakcjonujące” – uważa Rossi. Według jego relacji włoscy studenci opisują Polaków jako dobrze władających językami obcymi, gościnnych i zawsze gotowych do współpracy.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone