SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa: koncert w hołdzie bohaterom niepodległości

fot. Pixabay

Muzyką Chopina uczczeni zostaną bohaterowie niepodległości Polski. W poniedziałek 13 listopada w Filharmonii Narodowej po raz trzeci odbędzie się koncert „Polska – Zasłużonym dla ojczyzny”. W wydarzeniu weźmie udział blisko tysiąc kombatantów, a także młodzież.

Koncert współorganizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego szef Jan Kasprzyk podkreślał podczas konferencji, że ten koncert jest dedykowany wszystkim, którzy poświęcili się na rzecz wolnej Polski. – Tym koncertem chcemy oddać hołd tym, którzy zginęli, którzy walczyli z niemieckim i sowieckim okupantem, którzy byli poddawani represjom za miłość do Polski, ale także chcemy podziękować weteranom i kombatantom, którzy są wśród nas – mówił Jan Kasprzyk.

„Wydarzenie łączące pokolenia”

Drugim współorganizatorem koncertu jest Fundacja Cultura Memoriae. Jej prezes Hanna Nowakowska podkreślała, że będzie to wydarzenie łączące pokolenia, ponieważ wezmą w nim udział młodzi ludzie, uczniowie szkół, którzy biorą udział w projekcie IPN „O tym nie można zapomnieć”, a także harcerze i grupy rekonstrukcyjne. Chodzi o to, by kombatanci poczuli, że chodzi nie tylko o oddanie im hołdu ale pokazanie też solidarności międzypokoleniowej.

W koncercie wezmą udział miedzy innymi byłe więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet i dzieci Ravensbruck. Krystyna Zając, która przeżyła obóz podkreśla, że poniedziałkowy koncert to nie tylko hołd dla wszystkich, które nie przetrwały obozowego piekła, ale też apel do kolejnych pokoleń, by nie dopuściły, by wydarzyło się podobne tragedie jak te, z czasu II wojny.

Muzyka i wiersze

Podczas koncertu, oprócz kilku utworów Fryderyka Chopina wykonanych przez pianistę Łukasza Krupińskiego, Mirosław Konarowski będzie recytował wiersze, które były inspirowane walką o niepodległość.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone