SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
16:00 - 18:00
Mnie się to podoba
prowadzi: Beata Jewiarz
Beata Jewiarz

Warszawa: 89 artystów ze stypendiami MKiDN „Młoda Polska”

fot. Marcin Białek/ Wikipedia CC-BY-SA 4.0

Stypendia, które mają umożliwić dokonanie znaczącego postępu w karierze artystycznej, otrzymało w poniedziałek 89 laureatów XIV edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska”. Dyplomy wręczył stypendystom wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

– To jest taka chwila bardzo przyjemna, radosna, ponieważ „tanim kosztem” mogę wypełniać swoją powinność, a tą powinnością dla każdego polityka, dla instytucji, administracji państwowej, jest czynienie pożytku publicznego, realizacja dobra wspólnego – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Gliński wyjaśnił, że przez pożytek publiczny zwykle rozumie się dwie rzeczy: pomoc tym, którzy są najsłabsi we wspólnocie oraz tym, którzy są najbardziej utalentowani, „bo na tym najlepiej wszyscy zyskujemy” – zaznaczył. – To jest właśnie ten drugi przypadek, czyli wyróżnienie i pomoc materialna dla tych, którzy są najlepsi i najbardziej utalentowani i którzy ten swój talent powinni, muszą pomnażać dla siebie samych, ale także dla wspólnoty, z której się wywodzą” – podkreślił. Zwracając się do stypendystów powiedział: „Moja nieśmiała prośba, żebyście państwo o Rzeczypospolitej nie zapominali, żebyście swój talent także oddawali wszystkim innym, nam, którzy nie posiadają takich wspaniałych talentów, takich możliwości, bo wtedy wszystkim nam będzie się lepiej, wspólnie żyło”.

Program „Młoda Polska” przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, wykazujących się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanych dziedzinach. Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej. Łączna wartość stypendiów w XIV edycji programu „Młoda Polska” wyniosła ponad 3,750,000 zł. Stypendia przyznane zostały 89 osobom, w kategoriach: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec, teatr.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone