SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Warszawie zainaugurowano projekt Patrimonium

fot. Marek Wojciechowski/ Wikipedia CC BY-SA 3.0

W Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie zainaugurowano projekt Patrimonium. Dzięki niemu do 2020 roku zostanie zdigitalizowanych ponad milion obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. Najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa zostaną udostępnione za pośrednictwem najnowocześniejszej w Polsce biblioteki cyfrowej – Polony.

– W tej chwili jest na niej milion 700 tysięcy obiektów, kolejne będą sukcesywnie skanowane i udostępniane – podkreślił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Codziennie mają przybywać „setki, tysiące” nowych obiektów. Wyjaśniał, że zostanie udostępniony kolejny milion najcenniejszych rękopisów, starodruków, książek, czasopism, rysunków, grafik i fotografii ze zbiorów dwóch największych i najważniejszych bibliotek w Polsce, których do tej pory nie zeskanowano. Jak dodał, w bibliotece cyfrowej znajdą się bezcenne zabytki piśmiennictwa między innymi pierwsze wydanie „Odprawy posłów greckich”, rękopisy średniowieczne czy z XVI, XVII wieku, przedwojenna zachowana lista kajut ze statku „Batory” oraz jedyny autograf Jana Kochanowskiego.

Dyrektor Biblioteki Jagielońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk wyjaśniał, że ideą projektu jest udostępnienie szerokiemu gronu osób obiektów, które są filarem polskiej kultury. Jak tłumaczył, każdy będzie mógł zobaczyć zabytki, które stanowią nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe. – Możemy być dumni z naszych przodków, to co zostawili nam w postaci rękopisów, starodruków, wytworów artystycznych, powinniśmy poznawać – podkreślił. – Zabytki, wybrane do projektu należą do domeny publicznej, dzięki czemu można je wykorzystać w dowolnym celu – mówił Tomasz Makowski. Polona udostępnia swoje zbiory w najwyższej rozdzielczości, które mogą być wykorzystane przez środowiska naukowe, akademickie, nauczycieli i uczniów, badaczy historii, hobbystów, ale także przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem tego, co spoczywało w magazynach. – Patrimonium to nieobjęte prawem autorskim obiekty, czyli wszystko to co można pokazać – 70 lat od śmierci twórców – tłumaczył. Uroczystość uświetnił występ kierowanego przez Adama Struga zespołu Monodia Polska. Muzycy wykonali kilka najstarszych polskich utworów średniowiecznych, w tym „Bogurodzicę”. Uczestnicy wydarzenia mogli także obejrzeć zabytki piśmiennictwa polskiego ze zbiorów Biblioteki Narodowej wśród nich rękopis „Bogurodzicy” oraz manuskrypty zawierające pozostałe pieśni wykonywane przez zespół: „Radości wam powiedam” oraz „Krystus z martwych wstał jest”. Koncert będzie retransmitowany jutro o 18.30 na antenie Radiowej Dwójki.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone