Wystartowała 59. edycja wyścigu "Dookoła Mazowsza"

• 27.07.2016 17:30

• Aktualizacja: 21:49 25.07.2022

Adrian Banaszek (Verva Activ-Jet) wygrał w środę w Warszawie prolog 59. edycji kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza i wystartuje do pierwszego etapu w żółtej koszulce lidera. Drugi był jego kolega klubowy Kamil Gradek, a trzeci Niemiec Maximilian Beyer.
Kolarze ścigali się w środę na warszawskim Służewcu, a ich zmagania obserwował nasz reporter Wojciech Piela.

Prolog po raz piąty był jednocześnie Memoriałem Marka Cichosza, zmarłego nagle w wieku 33 lat kolarza warszawskiej Legii, mistrza i reprezentanta Polski w kolarskich przełajach.

Na starcie "czasówki", długości 2,5 km, prowadzącej alejkami Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu, stanęło 140 kolarzy z 24 zespołów. Zawodnicy startowali co 30 sekund, a pierwszym liderem niespodziewanie został Szymon Sajnok z Cartusii, który na początku wyruszył na trasę i wykorzystał dobre warunki atmosferyczne.

Po przejeździe kilkunastu kolarzy rozpadało się, a mokry asfalt nie sprzyjał ryzykownemu pokonywaniu ostrych wiraży. Dopiero w końcówce rywalizacji, kiedy do walki ruszyli najlepsi czasowcy poszczególnych ekip, klasyfikacja zaczęła ulegać zmianom. Na prowadzenie wysunął się doświadczony Kamil Gradek z zespołu Verva Activ-Jet, ale najszybszy okazał się startujący jako ostatni Adrian Banaszek. Syn byłego znakomitego kolarza, a obecnie dyrektora sportowego Dariusza Banaszka, poprawił o dwie sekundy rezultat kolegi z ekipy i sięgnął po pierwsze w karierze zwycięstwo w wyścigu z kalendarza UCI.