SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W czwartek rozpoczyna się festiwal filmowy „WATCH DOCS”

fot. Pexels

– Prawa człowieka nie są abstrakcyjną ideą, dotyczącą wyłącznie ludzi żyjących pod dyktaturą. To też kwestia m.in. godziwych zarobków czy sposobu traktowania nas przez policję i sądy – powiedział dyrektor programowy festiwalu „WATCH DOCS” Konrad Wirkowski.

Tytuł naszego festiwalu to gra słów – po pierwsze skojarzenie z organizacją typu „watchdog”, czyli taką, która patrzy władzy na ręce i stara się w imieniu ludzi piętnować różne jej wykroczenia. A „watch docs” znaczy dosłownie: oglądaj filmy dokumentalne. Tutaj kojarzymy te dwie rzeczy i staramy się pokazywać obrazy, będące niewygodne dla różnych władz – powiedział PAP dyrektor programowy 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie”, który rozpocznie się w czwartek w Warszawie.

W ramach jednego z największych na świecie wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka, obejrzeć będzie można ok. 70 obrazów. Jak podkreślił Wirkowski, termin w którym odbywa się impreza związany jest z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. – Naszym celem jest to, aby pokazywać wtedy filmy, które wiążą się z tym tematem i jak najwięcej o tym rozmawiać, także w mediach – powiedział PAP.

Abstrakcyjna idea?

Wirkowski podkreślił, że mimo, iż „WATCHDOCS” jest najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych na mapie stolicy, tematyka poruszana w prezentowanych obrazach pozostaje ta sama, bo „problemy na świecie pozostają podobne”. – Za największe zawsze uznaje się wojny i uchodźców. Ale one były od zawsze i to widać, jak się prześledzi program festiwalu – podobne obrazy pokazywaliśmy 10, 15 lat temu. Zmienia się natomiast skala – zaznaczył.

Jak wyjaśnił, „kiedyś polscy twórcy, żeby robić filmy o prawach człowieka, wyjeżdżali za granicę, np. do Afryki, a teraz robią je w Polsce”. – I to też się zmieniło – podkreślił Wirkowski i dodał, że „istnieje dużo problemów, o których możemy też mówić w naszym kraju, bo prawa człowieka nie są tylko abstrakcyjną ideą, która dotyczy wyłącznie ludzi „gdzieś tam, daleko”.

Istnieje stereotypowe pojęcie, że prawa człowieka dotyczą właściwie ludzi gdzieś daleko, poza Europą. Że na naszym kontynencie mamy z tym już spokój – te prawa są przestrzegane, a łamie się je tylko gdzieś w jakichś dyktaturach w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. Jest to nieprawda, bo prawa człowieka to też kwestia godziwych zarobków, zatrudnienia, prawa do mieszkania, kwestia traktowania ludzi przez policję, sądy – powiedział Wirkowski.

Fundacja Helsińska

Festiwal WATCH DOCS powstał w 2001 r. jako program polskiej organizacji pozarządowej – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powstanie Fundacji poprzedziła siedmioletnia działalność Komitetu Helsińskiego w Polsce, który pracował w podziemiu od 1982 roku.

Obecnie Fundacja Helsińska jest jedną z najbardziej doświadczonych europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Prowadzi programy edukacyjne, interwencyjne i monitoringowe. Znaczna część jej działalności dotyczy praw człowieka w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone