SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„W Aleppo Bóg jest pod gruzami, w twarzach poranionych dzieci, które umierają na ulicach”

fot. RDC

– Wiele osób uważa, że cierpienie to kara za grzechy. Ale patrząc na dzieci zabijane przez bomby w Aleppo pytamy – za jaki grzech to jest kara? To konsekwencja skondensowanego zła ludzkich czynów, hipokryzji polityków – mówił w „Poranku RDC” ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych i rektor kościoła pw. św. Alberta i Andrzeja w Warszawie.

Są takie wydarzenia w życiu, że trzeba koniecznie przejść od chrześcijaństwa jako rzeczywistości, która jest zbiorem pewnych idei, tradycji i zwyczajów, do praktycznej realizacji tego, co jest w jego sercu. Syria i to, co się dzieje w Aleppo, to takie wydarzenia spowodowane straszliwym złem, które robią ludzie, ale też przez które Bóg mówi – „sprawdzam, ile jest warte wasze chrześcijaństwo” – mówił gość RDC.

Bóg mówi „sprawdzam”

Bóg mówi – możecie świętować, obrać Chrystusa królem Polski, mieć piękne tradycje. Ale co to oznacza? Jak pokazać, że w życiu tych ludzi, którzy giną, są rozstrzeliwani, widzę Chrystusa? – pytał ks. Michalczyk. W jego ocenie, to wezwanie, które wiąże się z tym, co mówił Chrystus – „byłem przybyszem – przyjęliście mnie, byłem głodny – nakarmiliście mnie”. – To konkretny wyraz tego, jak wygląda nasze chrześcijaństwo – dodał. Jak przekonywał, każdy z nas, a nawet Polska jako kraj, powinna zrobić rachunek sumienia w szerszym kontekście.

„Bóg pod gruzami”

Zdaniem ks. Michalczyka, w Aleppo Bóg jest pod gruzami. – Jest w twarzach poranionych dzieci, w twarzach osób płaczących nad noszonymi na rękach zwłokami, w starych ludziach, którzy umierają na ulicach – mówił w RDC. Dodał, że wiele osób uważa, że cierpienie to kara za grzechy. – Ale patrząc na dzieci zabijane przez bomby pytamy – za jaki grzech to jest kara? To konsekwencja skondensowanego zła ludzkich czynów, wyborów i decyzji, hipokryzji polityków – przekonywał.

Słowa, które powracają

Gość Grzegorza Chlasty zwrócił również uwagę, że w Ewangelii są słowa, które są ponadczasowe, i które można odnieść do obecnej sytuacji w Polsce. To na przykład słowa wypowiedziane przez Jakuba Apostoła – „nie narzekajcie jedni na drugich, abyście nie byli sądzeni”. – To słowa, które powracają. To oznacza, że trzeba przełamywać bariery i mury, które nas dzielą, żeby nie kopać rowów między sobą, żeby uważać na słowa, które się wypowiada, bo mogą zabijać. Nie narzekajcie jedni na drugich to znaczy – przestańcie obrzucać się obelgami, zobaczcie, że coś was łączy, zacznijcie coś razem budować – wyjaśniał ks. Michalczyk.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone