SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
01:00 - 05:00
Audycje powtórkowe
prowadzi: RDC
RDC

Videoblog „Architecture is a good idea”. „Opowiadamy o historii różnych budynków”

fot. Pixabay

„Architecture is a good idea” to youtubowy kanał o architekturze i urbanistyce. Prowadzi go Radosław Gajda razem ze swoją partnerką, Natalią Szczęśniak. – Okazuje się, że są osoby, które są zainteresowane tym, abyśmy coś powiedzieli o ich budynkach i my je recenzujemy – mówił w „Popołudniu RDC” twórca videobloga.

Dwa lata temu zrobiliśmy pierwszy odcinek „Skąd się wzięły bloki”. Wrzuciliśmy go do internetu i nagle w ciągu dwóch dni obejrzało go jakieś dwadzieścia tysięcy ludzi. Pomyśleliśmy, że to może być interesujące nie tylko dla nas, ale również dla osób, które na co dzień nie mają styczności z architekturą. Kiedyś mówiłem do stu osób na wykładzie i nagle mogłem powiedzieć o rzeczach, które są dla mnie bardzo interesujące, do dwudziestu tysięcy osób – opowiadał Gajda.

Jak powstały bloki?

– Bloki odpowiadają jak każdy wynalazek na jakieś zapotrzebowanie – zaznaczył gość RDC. Zwrócił uwagę na to, że na przełomie XVIII i XIX wieku miasta borykały się z coraz większą liczbą mieszkańców. – Jeżeli spojrzymy na plan Warszawy to zobaczymy bardzo gęste miasto, a wolna przestrzeń to w zasadzie tylko ulice, raz na jakiś czas plac i małe podwórka w kamienicach – mówił.

Jeśli taka kamienica ma sześć, siedem pięter, to okazuje się, że mieszkania na dole nie dostają światła i nie można ich przewietrzyć. Okazuje się, że mieszkanie tam jest niehigieniczne. Warunki życia w takim gęsto zabudowanym mieście są nie najlepsze. Architekci zastanawiali się, jak zaprojektować takie budynki, w których będzie można zmieścić tyle ludzi, ile mieści się w kamienicach lub podobną liczbę, ale jednocześnie żeby był dostęp do otwartej przestrzeni, a mieszkania były dobrze przewietrzane, czyli trzeba zaprojektować taki budynek, który rozwiąże te problemy, więc wymyślili blok – opowiadał w RDC.

Wszystkie filmy można zobaczyć na kanale Architecture is a good idea, a także na Facebooku.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone