SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Upadające zawody, upadające rzemiosło w regionie

pixabay.com

Rok szkolny 2014/15 ogłoszony jest Rokiem Szkoły Zawodowców. Jego celem jest odbudowa szkolnictwa zawodowego. Czy jest na to szansa?

Szkolnictwo zawodowe zaczęło zanikać w momencie, kiedy powstały licea profilowane – mówi  Zdzisław Łapiński, dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpiów i Podlasia. – Uznano, że do szkół zawodowych chodzą ci najgorsi, którzy nigdzie nie mogą znaleźć sobie miejsca – dodaje.

Nauka w liceum profilowanym była połączeniem liceum ogólnokształcącego z jednoczesnym ukierunkowaniem na zawód. Zdzisław Łapiński  tłumaczy, że taki system nauki nie zdał egzaminu, ponieważ młodzież wcale lepiej nie przygotowała się do studiowania, ani nie uzyskała zawodu. – W tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że szkolnictwo zawodowe jest prawie zniszczone, tych szkół jest niewiele i trzeba to odbudować – mówi.

Dodaje, że niemieckie szkolnictwo zawodowe stoi na bardzo wysokim poziomie. Tam nauka ma system dualny – teorię zdobywa się w szkole, a praktykę u pracodawcy. – W Niemczech około 70% młodzieży kierowane jest na ten tor szkolenia zawodowego. Natomiast u nas jest to 17% – mówi Zdzisław Łapiński .

System takiego nauczania sprawdza się bardzo dobrze – bezrobocie w Niemczech wynosi ok. 8%, a w Polsce jest ono znacznie wyższe.

Jacek Całus, prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, dodaje, że obecna sytuacja mocno odbija się na rynku pracy. – Konsekwencje są kosztowne, ponieważ młodzi ludzie, którzy nie są przygotowani do bycia pracownikiem, trafiają do firmy i trzeba ich od nowa szkolić lub sprowadzać na ziemię, ponieważ często w szkole uczeni są rzeczy, które już dawno wyszły z obiegu – tłumaczy Całus.

Jaka jest przyszłość naszego szkolnictwa zawodowego? Czy są jeszcze szanse na odbudowanie? Jacek Całus przypomina, że zwykle problem polega na tym, że osoby, które są odpowiedzialne za tworzenie programu edukacyjnego nie współpracują z potencjalnymi pracodawcami i nie słuchają co oni mają do powiedzenia w tej sprawie. – Wtedy można by było zrobić to tak, aby absolwent po skończeniu danego etapu nauki nie poszukiwał pracy, tylko wiedział, że ta praca na niego czeka – mówi.

Upadające zawody, upadające rzemiosło w regionie [POSŁUCHAJ]

Gośćmi Roberta Łuchniaka byli: Zdzisław Łapiński – dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpiów i Podlasia, Jacek Całus – prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Janusz Bańkowski – pełnomocnik Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpiów i Podlasia w Siedlcach i Tadeusz Kaniewski – stolarz, starszy cechu Cechu Rzemiosł Różnych w Siedlcach.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone