SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
00:00 - 04:00
Noc DJ-ów
prowadzi: Paweł Bobrowski
Paweł Bobrowski

Umysł to nie to samo co mózg

fot. www.flickr.com

– Umysł to jest to, co czujemy, co jest naszym wnętrzem. To są wszystkie te procesy, które potencjalnie jesteśmy w stanie sobie uświadomić – mówi profesor Włodzisław Duch.

Umysł, mózg, pamięć czy rozum – spieramy się o nazwy, ale przecież tak naprawdę nie o to chodzi. Profesor tłumaczy, że mózg to nie to samo co umysł. – Umysł jest czymś, co jest wynikiem nie tylko tego, że są procesy w mózgu takie, które są zaprogramowane genetycznie i ewolucyjnie, ale tym, co jest tym uwewnętrznieniem również składowych, które związane są z kulturą, które są związane z wychowaniem i indywidualnymi przeżyciami – mówi profesor.

Nasz umysł możemy „zobaczyć” – fizycznie lub niefizycznie. Do „fizyczności” potrzebny jest substrat. Profesor tłumaczy to na przykładzie audycji „Popołudnie RDC”. – Ona jest, ponieważ są namagnesowane jakieś bity na jakimś nośniku pamięci. Pytanie – czy ona jest fizycznie, czy nie? Są namagnesowane bity, ale to nie zmienia struktury tych bitów. Umysł trochę zmienia strukturę, ponieważ zmienia połączenia wewnątrz mózgu, w szczególności nasze nawyki – mówi.

To sugeruje nam, że umysł to coś, co dzieje się w czasie rzeczywistym. – Kiedy teraz rozmawiamy, słowa, które docierają, muszą coś zmienić w mózgu, bo jeśli nic nie zmienią, to nic nie zapamięta się. Pamięć polega na tym, że są jakieś zmiany – mówi profesor.

Nasza pamięć jest nieodzownym elementem umysłu. Jest tym, co powoduje, że mamy swoją tożsamość. – Nasza tożsamość jest czymś, co jest włączone w strukturę mózgu. Możemy odwołać się do pamięci, ale to tylko część umysłu, bo oprócz tego są różne mechanizmy, które pozwalają nam odczuwać decyzje, które nazywamy „naszymi decyzjami”, czyli wolę, chęć działania. Możemy uświadamiać sobie, że w ogóle jestem – mówi profesor.

Umysł to nie to samo co mózg [POSŁUCHAJ]

Gościem był profesor Włodzisław Duch, fizyk specjalizujący się w fizyce komputerowej, informatyce stosowanej i kognitywistyce; od 2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone