SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Uczymy historii w inny sposób niż w szkole, czyli nie boimy się mówić o kontrowersyjnych rzeczach”

Wojciech Drewniak
fot. MG/RDC

– Chcieliśmy tworzyć historię, jakiej nie uczą w szkole, językiem, który nie jest akademicki, tylko jest prosty i skuteczny w przekazie i chcieliśmy dotrzeć z tym do jak największej liczby odbiorców, bo historia jest świetna. Im więcej osób będzie ją znało, to tym więcej będzie mądrych ludzi – mówił w „Popołudniu RDC” Wojciech Drewniak, współautor youtubowego kanału „Historia bez cenzury”.

Kanał „Historia bez cenzury” cieszy się ogromną popularnością na YouTube. Obecnie subskrybuje go ponad 300 tys. osób. – To nie tylko mój projekt. Stoi za tym pięć osób. Ja jestem osobą, która pisze scenariusze – zaznacza gość Tomasza Kwaśniewskiego. – Idea programu jest taka, że uczymy historii w taki sposób, jak nie robi się tego w szkole, czyli nie boimy się mówić o kontrowersyjnych rzeczach. Oczywiście bezpiecznie jest mówić o datach czy traktatach pokojowych, natomiast o seksie jest już trochę mówić niewygodnie, bo on miał więcej wpływu na historię niż niejedna bitwa – dodaje.

„Historia bez cenzury” przelana na papier

13 kwietnia ukazała się książka Wojciecha Drewniaka, która jest poniekąd rozwinięciem programu.

Ta książka jest napisana dokładnie taką samą narracją. Ona jest po to, aby dotrzeć jeszcze do innych grup osób. Do jej napisania skłoniło mnie między innymi to, że nasz kanał w Internecie ma bardzo mało hejtu, a jeśli już się to zdarza, to są zarzuty, dlaczego o czymś nie powiedzieliśmy. To nie jest tak, że my nie wiemy  tych rzeczy. Doskonale wiemy, że to też jest fascynujące, ale w 15-minutowym odcinku nijak, choćbyśmy bardzo chcieli, nie upchniemy całej historii. Zawsze coś musi być pominięte, a tutaj mamy pełne spektrum. To historia podana w taki sposób, jaki jest charakterystyczny dla „Historii bez cenzury” – właśnie przez pryzmat ciekawych wydarzeń – tłumaczy gość RDC.

Wyjaśnia, że autorzy programu używają „dosadnego języka, którego chcemy czy nie, to ludzie używają na co dzień  i takim językiem jest prościej do nich dotrzeć z ważnym przekazem”. – Książka i ten program to mimo wszystko końska dawka wiedzy, tylko że podana w taki sposób, jaki może wydawać się kontrowersyjny, ale jest on skuteczny – mówi.

Jak zaznacza, książka nie powstałaby bez pomocy przyjaciół. – Jestem autorem książki, ale gdyby nie reszta ekipy, to nie byłoby mnie. W dużej części pomógł mi Paweł, który odpowiada za research  do naszych odcinków, a całą pieczę miał nad tym Tomek, nasz producent. Tak naprawdę przewinęła się tam cała ekipa, ale książka jest mojego autorstwa – tłumaczy Drewniak. – Historia jest naprawdę ciekawa, więc można dużo o niej mówić – dodaje.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone