SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radni Mazowsza byli jednomyślni. Uchwała antysmogowa przyjęta

fot. Pixabay

Uchwała antysmogowa przyjęta jednogłośnie przez radnych sejmiku województwa mazowieckiego. Nowe regulacje mają pomóc w walce o czystsze powietrze w regionie.

Nowe przepisy będą obowiązywać po 14 dniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Od dnia wejścia uchwały w życie wszystkie nowe instalacje, takie jak piece czy kotły, muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk wyjaśnia, jakie ograniczenia wprowadza dokument.

Jednak uchwała to także spore koszty. – Wsparcie ma przyjść z Brukseli – mówi Marcin Podgórski z urzędu marszałkowskiego.

Od 1 lipca 2018 roku, a nie jak wcześniej zakładano od 1 listopada tego roku, nie będzie można palić mułem, flotokoncentratem węglowym, węglem brunatnym i paliwami stałymi produkowanymi z jego wykorzystaniem.

Do końca 2022 roku lub do końca 2027 roku (w zależności od normy urządzenia) użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów dla klas od 3 do 5, są zobowiązani do ich wymiany na kotły zgodne z wymogami unijnymi. Z kolei użytkownicy kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku lub będą zobowiązani do wyposażenia ich w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

Uchwała antysmogowa przewiduje kontrole urządzeń grzewczych. Mogą je przeprowadzać między innymi straże miejskie, wójt, burmistrz i prezydent. Za naruszenie przepisów grozi kara grzywny do pięciu tysięcy złotych.

Zanim uchwałą antysmogową zajął się sejmik, dokument przeszedł przez konsultacje społeczne i został zaopiniowany przez samorządy miejskie i gminne. Do projektu zgłoszono ponad dwa tysiące uwag, wniosków i opinii.

Jak podaje Departament Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w większości były one pozytywne.

Protest na Placu Bankowym

O godz. 10 na Placu Bankowym w Warszawie organizacje antysmogowe zorganizowały pikietę, podczas której domagały się przyjęcia dokumentu. – W innych miastach taka uchwała pomogła – mówił Piotr Siergiej ze stowarzyszenia „Warszawa bez smogu.”

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone