SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trzy oferty na budowę elektrowni Ostrołęka. Najniższa opiewa na 4,9 mld zł

fot. Piotr Brichacek/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

Trzy oferty złożono w przetargu na budowę elektrowni Ostrołęka C. Jak poinformowała Energa, najniższa oferta opiewa na prawie 4,9 mld zł brutto, a najwyższa – na 9,5 mld zł, przy budżecie inwestora na poziomie 4,8 mld zł.

Przedmiotem przetargu jest wyłonienie wykonawcy bloku energetycznego na węgiel kamienny w Elektrowni Ostrołęka, o mocy elektrycznej ok. 1000 MW. Inwestorami mają być wspólnie spółki energetyczne Energa i Enea. W czwartek minął termin składania ofert i zostały one otwarte.

Jak poinformowała Energa, China Power Engineering Consulting Group zaoferowało budowę o parametrach określonych w ofercie za ryczałtową cenę 4 mld 849 mln 828 tys. zł. Oferta konsorcjum GE Power i ALSTOM Power Systems opiewa na 6 mld 23 mln 34 tys. zł brutto. Najwyższą ofertę złożyło konsorcjum Polimex-Mostostal oraz Rafako, które zażądało 9 mld 591 mln 540 tys. brutto. Wszystkie trzy oferty przekraczają budżet inwestora, określony przez zamawiającego na 4 mld 803 mln 150 tys. zł.

„Cieszy nas zainteresowanie budową nowej elektrowni, wpisanej w naszą strategię rozwoju potencjału wytwórczego i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Energi Daniel Obajtek.

Ocenią oferty

Jak dodał, rozstrzygnięcie przetargu nastąpi po ocenie ofert. „Zależy nam na sprawnym wyłonieniu wykonawcy i rozpoczęciu kolejnego etapu prowadzącego do realizacji inwestycji, wspólnie z naszym partnerem – Eneą, która ma doświadczenie w budowie elektrowni. Realizacja tego bardzo ważnego przedsięwzięcia pozwoli na efektywne zastąpienie wyeksploatowanych mocy w Krajowym Systemie Energetycznym, przy pełnym poszanowaniu środowiska naturalnego” – dodał Obajtek.

„Cena nie stanowi jedynego kryterium oceny ofert w postępowaniu, jest tylko jednym z jego elementów” – dodał członek zarządu spółki Elektrownia Ostrołęka Edward Siurnicki.

Zgodnie z planami spółek energetycznych i rządu, nowy blok w Ostrołęce, obok mocy rzędu 1000 MWe ma posiadać wysoką elastyczność, co oznacza możliwość pracy z obciążeniem od 30 do 103 proc. mocy nominalnej, sprawność elektryczną przekraczającą 45 proc., oraz wysoką dyspozycyjność – ponad 8 tys. godzin w roku.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone