SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trzaskowski o pomnikach smoleńskich: muszą wypowiedzieć się mieszkańcy

fot. RDC

– Mieszkańcy muszą się wypowiedzieć w temacie pomników smoleńskich – mówił w „Poranku RDC” Rafał Trzaskowski – kandydat na fotel prezydenta stolicy z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zdaniem gościa Grzegorza Chlasty, trzeba w tej sprawie zorganizować referendum.

Jeżeli warszawiacy w referendum, bo ja takie proponuję, powiedzieliby, że chcą pomnika, to robiłbym wszystko, żeby ten pomnik stanął. Tutaj naprawdę narosły tak nieprawdopodobne emocje, że mimo iż mam jasne preferencje, to w tej sprawie muszą wypowiedzieć się warszawiacy – podkreślił Trzaskowski.

Pomnik prezydenta Kaczyńskiego miałby powstać na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, z kolei pomnik ofiar tragedii smoleńskiej – przy skwerze księdza Jana Twardowskiego.

Reorganizacja ratusza?

Za kilka miesięcy mamy poznać szczegółowy program kandydata na prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski w rozmowie z RDC podkreślał, że priorytetem będzie reorganizacja ratusza.

Trzaskowski zapowiada, że jeśli zostanie wybrany, to na pewno reorganizację czeka biuro prawne odpowiadające za zwroty nieruchomości.

Ustawa reprywatyzacyjna

Grzegorz Chlasta pytał kandydata na fotel prezydenta stolicy, czy przekona klub PO do zgodnego głosowania za ustawą reprywatyzacyjną ministra Jakiego. Przyznał, że będzie to robił, ale przypomniał, że ustawa Platformy „leży w Sejmie od ponad roku”. – Jakoś PiS nie chce się tym zająć, oczywiście musimy dyskutować o szczegółach, natomiast każda ustawa reprywatyzacyjna jest lepsza niż żadna – zaznaczył.

Dodał, że pojawia się jednak pytanie do ministrów Jakiego i Morawieckiego, czy znajdą się w budżecie pieniądze, żeby realizować te obietnice. – Nasza ustawa mówi o bardzo ograniczonym zwrocie w naturze, jednak w innych punktach jest z projektem Jakiego zgodna. Jestem gotów dyskutować o szczegółowych rozwiązaniach – zapowiedział.

Współpraca opozycji

Współpraca opozycji jest nadal możliwa – podkreślił w „Poranku RDC” Trzaskowski odnosząc się do kandydatury Pawła Rabieja z Nowoczesnej. – Mimo dwóch kandydatów wciąż możemy osiągnąć sukces – zwrócił uwagę.

Partie opozycyjne wyraziły we wtorek gotowość, by razem wystartować w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Taka deklaracja padła po spotkaniu przedstawicieli PO, Nowoczesnej, PSL, SLD, Inicjatywy Polskiej oraz Komitetu Obrony Demokracji.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone