SŁUCHAJ ONLINE
MENU

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano ponad 81 mln zł [zobacz]

fot. RDC

Ponad 81 mln złotych zebrano jak dotąd w 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy informowali o 120 tysiącach wolontariuszy zaangażowanych w akcję i kwestujących w miejscach publicznych.

Lider Orkiestry Jerzy Owsiak, otwierając niedzielny Finał powiedział, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała „z przytupem”. – Bądźcie na placach, na ulicach, tam, gdzie jesteście wszyscy razem – mówił.

Mimo że oficjalnie akcja rozpoczęła się o godz. 8:30, na koncie WOŚP było już wtedy 7 mln 631 tys. 350 zł. Oprócz puszek, do których pieniądze zbierali wolontariusze, było też ok. 20 kanałów wpłat które wystartowały już wcześniej – stąd zebrana kwota.

Akcję można było wspierać m.in przekazując pieniądze wolontariuszom, biorąc udział w charytatywnych aukcjach, wysyłając SMS-y oraz kupując specjalnie oznaczone produkty.

Zbiórce jak co roku towarzyszyły koncerty, m.in. na placu Defilad w Warszawie. Podczas 26. Finału WOŚP od godziny 14. przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie można było posłuchać kilkunastu wykonawców. Wystąpili m.in. Proletaryat, Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka i Łąki Łan. Jako ostatni (ok. godziny 21.40) wystąpili Poparzeni Kawą Trzy.

W Warszawie działało 75 sztabów, w niemal wszystkich dzielnicach, jednak główne atrakcje czekały na mieszkańców na placu Defilad.

Impreza odbywała się również w najbliższych okolicach Warszawy. Reporter RDC Wojciech Piela odwiedził sztab w Ząbkach, który mieścił się w hali sportowej przy ulicy Batorego 37.

Równolegle w Warszawie i 108 innych miastach w Polsce i za granicą odbyły się biegi „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”. W Warszawie bieg na dystansie pięciu kilometrów rozpoczął się o godzinie 14. Wzięło w nim udział 5 tys. osób, a całkowity dochód zostanie przekazany na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy.

Światełko do nieba

Kulminacyjnym punktem Finału WOŚP był kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni – Światełko do nieba. W Warszawie fajerwerki można było oglądać o godz. 20 z placu Defilad.

Finały WOŚP odbyły się w wielu miejscach w całej Polsce. Np. w Krakowie głównym miejscem 26. Finału był Rynek Główny, gdzie zaplanowano koncerty, kwesty i licytacje, m.in. wycieczki z przewodnikiem po mieście. Odbyło się też wiele imprez towarzyszących, jak Bieg Wielkich Serc czy ślizgawka na pl. Wolnica.

Orkiestrę jak co roku można wspierać na aukcjach internetowych. Wśród przedmiotów do wylicytowania znalazły się mucha smokingowa prezydenta Andrzeja Dudy oraz komplet wizytowy pierwszej damy. Na aukcjach dostępne są także m.in. egzemplarz konstytucji z dedykacją b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, spacer z prof. Leszkiem Balcerowiczem, fotel i pióro Andrzeja Wajdy, czapki z polskiej stacji polarnej, samochód Polonez Filipa Chajzera, czy zaproszenie na obóz sportowy do Anny Lewandowskiej.

W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

Czytaj też:

Straż miejska wspiera WOŚP. Kurs samoobrony na licytacji

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone