SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
06:00 - 09:00
Poranek RDC
prowadzi: Grzegorz Chlasta
Grzegorz Chlasta

Szczyt klimatyczny w Paryżu. „Można mówić tutaj o pewnej grze interesów różnych państw”

fot. Pixabay

– To, że te szczyty klimatyczne nie kończą się konkretem nie ma swojego źródła tylko i wyłącznie w złej woli części państw, które blokują inne kraje, tylko problem polega w recepcie, której nie ma – ocenił w „Uwadze rozproszonej” Adam Zieliński z Klubu Jagiellońskiego.

185 ze 195 krajów konwencji klimatycznej ONZ przedstawiło swoje wkłady w wysiłek ochrony klimatu; to punkt zwrotny na poziomie rządowym – powiedział w sobotę podczas „Action Day” w Paryżu szef francuskiej dyplomacji, przewodniczący COP21 Laurent Fabius.

Monika Matus z The Global Call for Climate Action zauważa, że w tym roku widać większe zaangażowanie państw wyspiarskich, które w wyniku globalnego ocieplenia i podniesienia poziomu wód mogą przestać istnieć.

 W tym roku ich głos jest bardzo słyszalny i już w tym tygodniu kilku innych bardzo ważnych negocjatorów, np. Francja i Niemcy, ogłosiło, że popiera tę decyzję, żebyśmy spróbowali dążyć do niepodnoszenia temperatury więcej niż o półtora stopnia – mówi Matus.

Coraz cieplejsza planeta

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna przewiduje, że mijający rok będzie najgorętszym od początku pomiarów, jakie prowadzi. Dr Aleksandra Kardaś z portalu Nauka o klimacie wyjaśnia, że powodem tego są globalne ocieplenie oraz procesy naturalne, np. El Niño, które polega na utrzymywaniu się bardzo wysokiej temperatury wody w strefie równikowej Pacyfiku.

W tym roku mamy sprzyjającą sytuację, aby został pobity rekord gorąca. Jeśli El Niño się skończy, to temperatura może być trochę niższa, a potem on znów przyjdzie i będzie jeszcze gorącej, więc mamy stały trend ocieplenia Ziemi – mówi Kardaś.

Podział „węglowego tortu”

Kamil Lipiński z Magazynu Kontakt zaznacza, że podczas Szczytu Klimatycznego nie można pomijać kontekstu politycznego.

– Można mówić tutaj o pewnej grze interesów (…). Walka polityczna może się toczyć nawet jeśli wszyscy zaakceptujemy, że globalne ocieplenie jest przyczyną działalności człowieka, to podział tego „węglowego tortu”, który jest bardzo gorzki do zjedzenia, jest bardzo trudny. W związku z tym ta hipoteza, że ocieplenie to mit, staje się taką bardzo wygodną strategią negocjacyjną, którą część środowisk może po prostu wybrać. Na tym etapie rozmów, które są prowadzone w Paryżu, można to odbierać, jako pewien rodzaj wyjścia z sali – ocenia.

Kto rozwiąże węzeł gordyjski?

Zdaniem Adama Zielińskiego z Klubu Jagiellońskiego nie można zrzucić na człowieka całej winy za ocieplanie się klimatu.

Nie można mówić, że ludzkość jest winna tego, że mamy do czynienia z tym zjawiskiem, ale używałbym słowa, że jest odpowiedzialna i ta odpowiedzialność przejawia się również tym, że zwiększa się liczba ludności na świecie i to też jest jeden z czynników wzrostu emisji – wyjaśnia.

Tłumaczy, że konsekwencją wzrostu liczby ludzi na świecie jest większe zapotrzebowanie na żywność. – To doprowadza do wyższej produkcji, przejawiającej się wręcz w przemysłowej, co skaluje znaczną emisją z rolnictwa – mówi.

Najnowsze badania pokazują, że jeśli chodzi o emisję metanu do atmosfery, to rolnictwo jest na drugim miejscu, tuż po emisji z wydobycia surowców kopalnych.

To początek węzła gordyjskiego. Jeżeli całkowicie wyeliminujemy źródła energii z surowców kopalnych, to czym to zastąpimy? Na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o fotowoltaikę, czyli absorpcję energii słonecznej do systemu energetycznego, to według dzisiejszych badań w Polsce wkładamy więcej energii w instalowanie, produkcję, konserwowanie i obsługę tego typu systemów niż wybieramy energii z tego odnawialnego źródła – tłumaczy Zieliński. – To, że te szczyty klimatyczne nie kończą się konkretem nie ma swojego źródła tylko i wyłącznie w złej woli części państw, które blokują inne kraje, tylko problem polega w recepcie, której nie ma – dodaje.

Trwający do 11 grudnia szczyt COP21 ma się zakończyć globalnym porozumieniem klimatycznym. Chodzi o to, by dzięki zadeklarowanym działaniom nie dopuścić do większego wzrostu średnich temperatur na świecie niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone