SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Szczątki tysięcy osób na budowie drogi. Niezwykłe znalezisko pod Warszawą [zobacz]

fot. GDDKiA

Szczątki ludzkie na posesji kościoła pw. Św. Klemensa w Nadarzynie odkryto w trakcie robót przy rozbudowie drogi krajowej nr 8. Na miejsce wezwany został Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który nakazał GDDKiA przeprowadzenie w tym miejscu badań archeologicznych.

W trakcie badań prowadzonych od lipca do września odkryto, ekshumowano i zabezpieczono szczątki ok. trzech tysięcy osób. „Wstępnie szacuje się, że badany fragment cmentarza przykościelnego funkcjonował w od XVII do początku XIX. Szczątki ludzkie znajdowane były w pojedynczych grobach, jak również w skupiskach bezładnie złożonych kości” – informuje w komunikacie GDDKiA.

Wydobyte szczątki, po oczyszczeniu i zbadaniu, zostały ułożone w specjalnie przygotowanych skrzyniach i przechowywane w chłodni miejscowego zakładu pogrzebowego.

Pochówek

Podczas badań znaleziono liczne przedmioty. „To między innymi kilkadziesiąt monet, koraliki z naszyjników i kolii, obrączkę, klucz, fragmenty tkanin obiciowych z trumien, dewocjonalia w postaci medalików z wizerunkiem Matki Boskiej, a także kilka bardzo ciekawych, niewielkich portretów trumiennych na blasze” – wylicza GDDKiA.

Wszystkie szczątki zostały 22 września przeniesione i pochowane po nabożeństwie na cmentarzu parafialnym w Nadarzynie. Badania terenowe prowadzono pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i GDDKiA.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone