SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Sytuacja mieszkaniowa w Polsce jest zła. 60 proc. rodzin nie ma zdolności kredytowej”

fot. Pexles

– Sytuacja mieszkaniowa w Polsce jest bardzo trudna. 60 proc. polskich rodzin nie ma zdolności kredytowej. Habitat for Humanity buduje i remontuje mieszkania dla osób, które same nie są w stanie udźwignąć takiego kosztu – mówiła w „Wieczorze RDC” Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Jak mówiła dyrektor, fundacja działa w Polsce od 25 lat. – Na całym świecie budujemy od 40 lat, wybudowaliśmy dwa milionów domów. W Polsce wybudowaliśmy 120 mieszkań – powiedziała Ruszkowska-Cieślak. Wyjaśniała, że fundacja buduje i remontuje mieszkania dla osób, które same nie są w stanie udźwignąć takiego kosztu.

Kooperatywa

W podwarszawskim Konstancinie powstaje kooperatywa mieszkaniowa. – To w uproszczeniu mini-spółdzielnia – grupa osób, które wspólnie postanawiają ponieść  koszty i wybudować budynek wielorodzinny, który będzie odpowiadał ich potrzebom, i w którym będą mieli powierzchnie wspólne i dostosują go do swoich potrzeb – wyjaśniała w RDC dyrektor. – Działka w Konstancinie jest już kupiona, czekamy na pozwolenie na budowę – dodała.

Uczestnictwo

Ruszkowska-Cieślak wyjaśniała, na jakiej zasadzie działa fundacja. – Do tej pory było tak, że fundacja ponosiła koszty wybudowania domu i następnie rodziny, które brały udział w projekcie, spłacały w ratach sam koszt budowy. Tak działa Habitat na całym świecie – tłumaczyła. Podkreśliła, że rodziny aktywnie uczestniczą w budowie – pomagają w pracach wykończeniowych, niewymagających kwalifikacji. – Później spłacają koszty do odnawialnego budżetu fundacji – dodała.

Wolontariat kompetencyjny

Dyrektor zwróciła uwagę, że ważną częścią funkcjonowania fundacji jest także wolontariat kompetencyjny. Polega on na tym, że specjaliści z różnych branż pomagają podczas całego procesu budowy domu – są to między innymi prawnicy, architekci, czy osoby wykonujące fachowe kosztorysy.

Dowiedz się więcej o Habitat for Humanity Poland

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone