SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stracili dach nad głową. Jest odpowiedź Krajowej Rady Komorniczej

fot. Pexels

To nie była eksmisja, tylko dobrowolne opuszczenie mieszkania – wyjaśnia Krajowa Rada Komornicza. 31 października dach nad głową stracili 60-letnia radomianka wraz z chorym na raka synem. Ich mieszkanie było zadłużone na ponad 85 tys. zł. W drodze licytacji kupił je nowy właściciel.

Wszystko odbyło zgodnie prawomocnymi wyrokami sądu – wyjaśnia Monika Janus – rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

To dlaczego komornik przyszedł z dwoma policjantami? – pyta 60-letnia pani Zofia.

Janus podkreśla, że dłużnicy nie poinformowali komornika o złym stanie zdrowia.

Pani Zofia zaprzecza. Twierdzi, że informowała pracownicę kancelarii komorniczej, że jest po operacji, a syn ma raka. W odpowiedzi miała usłyszeć, żeby „donieść zaświadczenie od lekarza albo wziąć sobie dobrego prawnika”.

Pani Zofia i jej syn nie zgodzili się na umieszczenie w osobnych noclegowniach dla bezdomnych. Obecnie przebywają w lokalu użyczonym im przez znajomego – bez ogrzewania i bieżącej wody.

Jak tłumaczy w oświadczeniu przesłanym do RDC komornik Jarosław Kiełbasiński, w momencie wyprowadzki rodzinie tej nie przysługiwał lokal socjalny. To dlatego, że zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, ani pani Zofia, ani jej syn nie byli lokatorami tego mieszkania. Posiadali natomiast do niego prawo własności, które utracili. Z tego względu zostali skierowani do miejskich noclegowni.

Obecnie pani Zofia i jej syn starają się o przyznaniu lokalu socjalnego z zasobów gminy w Miejskim Zarządzie Lokalami.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone