SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
00:00 - 04:00
Noc DJ-ów
prowadzi: Paweł Bobrowski
Paweł Bobrowski

Stanisław Kluza: Kredyt we frankach to struktura finansowa

fot.: Pixabay

Franki pojawiły się – jako produkt niszowy – około 2000 roku. – Ale dopiero w kolejnych latach postanowiono je „umasowić” – mówił w RDC Stanisław Kluza.

W połowie stycznia Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że uwalnia kurs franka wobec euro. Decyzja wywołała zamieszanie na rynkach i giełdach. Jego efekt odczuły osoby, które mają kredyty w szwajcarskiej walucie. Ich raty znacząco wzrosły.

Problem dotyczy wielu Polaków. Od 2000 roku w naszym kraju zaciągnięto 770 tysięcy kredytów we frankach szwajcarskich (dane dotyczą kredytów mieszkaniowych). Jutro mamy poznać propozycje banków dla frankowiczów. Będą przedstawione podczas Forum Bankowego – zapowiedział Związek Banków Polskich.

Franki – produkt niszowy

Historia kredytów walutowych sięga lat 90. Czasu, kiedy Polska przestała być krajem jedno-walutowym. To otworzyło nam furtkę do zaciągania kredytów w innych walutach – mówił w „Popołudniu RDC” Stanisław Kluza, doktor nauk ekonomicznych, wiceminister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, minister w rządzie Lecha Kaczyńskiego i pierwszy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (2006–2011).

Na początku zaczęliśmy operować markami i dolarami. Franki pojawiły się – jako produkt niszowy – około 2000 roku. – Ale dopiero w kolejnych latach, gdy Polska miała wysokie stopy procentowe, a złoty umacniał się w stosunku do innych walut, frank zyskał. I wtedy zainteresowano się tym, by produkt ten umasowić – wyjaśnił Stanisław Kluza.

Umasowić franka

W rzeczywistości „umasowienie” franka sprowadziło się do tego, że i tak „produkt” był złotowy. – Mechanizm bankowy sprawił, że złotówki podlegały indeksacji do zewnętrznych parametrów. Tak naprawdę niewiele osób dostało walutę na konto – zaznaczył ekonomista. – Kredyt we frankach to więcej niż kredyt. To struktura finansowa – dodał.

Stanisław Kluza przypomniał, że jako pierwszy ryzyko zauważył prof. Leszek Balcerowicz.

Rekomendacja Balcerowicza

Na przełomie roku 2005 i 2006 rozpoczął pracę nad rekomendacją, która miała zmniejszyć ryzyko walutowe – powiedział Kluza. Rekomendacja zaproponowana przez Leszka Balcerowicza miała podstawowe znaczenie – chodziło o to, by zwiększyć skłonność potencjalnych klientów do wzięcia kredytu w walucie, w której zarabiają – w złotym.

To spotkało się z ostrą reakcją sektora bankowego. Zaczęły się ruchy na rzecz wolnego franka. Sektor bankowy napierał, by rekomendacja nie weszła w życie, albo weszła słabsza, albo późnej – mówił gość Tomasza Kwaśniewskiego.

Ostatecznie rekomendacja weszła w życie. I według Stanisława Kluzy spowolniła proces udzielania kredytów we frankach. Prawdopodobnie, gdyby jej nie było, dzisiaj Frankowiczów było by znacznie więcej.

Stanisław Kluza: Kredyt we frankach to więcej niż kredyt. To struktura finansowa [POSŁUCHAJ]

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone