SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Karczewski: stworzenie metropolii warszawskiej jest nieuchronne, to tylko kwestia czasu

fot. RDC

– Warszawa potrzebuje planu i wizji – mówił na antenie RDC Stanisław Karczewski, marszałek senatu. Polityk nie wykluczył swojej kandydatury na stanowisko prezydenta stolicy. Jego zdaniem, jednym ze sposobów na rozwój miasta byłoby wdrożenie planu stworzenia „wielkiej Warszawy”.

Decyzja o tym, kto z ramienia PiS będzie kandydował na prezydenta Warszawy ma zapaść na przełomie roku. Obok Karczewskiego, mówi się też o kandydaturze Patryka Jakiego. – Rozmawiamy na ten temat. PiS przygotowuje się do podjęcia ostatecznych decyzji – mówił Karczewski.

Metropolia kwestią czasu

Zdaniem marszałka, w Warszawie brakuje dobrze opracowanej wizji. – Chodzi o stworzenie planu rozwoju miasta – powiedział i przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło już swój pomysł na stolicę. – Chcieliśmy stworzyć metropolię. Gdybyśmy porozmawiali o tym dłużej, z pewnością przekonalibyśmy warszawiaków i mieszkańców regionu – mówił. – Stworzenie metropolii warszawskiej jest nieuchronne. To tylko kwestia czasu – dodał.

Komunikacja, służba zdrowia, inwestycje

Marszałek senatu przyznał również, że komunikacja w stolicy wymaga zmian. – Także dojazd do Warszawy jest problematyczny. Mam pewne pomysły, na które przyjdzie jeszcze czas – dodał. Jako kolejny problem miasta wymienił dostęp do zdrowia. – Są szpitale i placówki zdrowotne, ale brakuje komunikacji między nimi. Zastępcą prezydenta miasta musi być osoba, która doprowadzi do koordynacji działań pomiędzy instytucjami służby zdrowia – powiedział. – Chciałbym zmienić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w Warszawie – przyznał.

Stanisław Karczewski mówił również, że jego zdaniem w Warszawie brakuje rozwojowych inwestycji. – Chodzi o naprawdę duże projekty. Ostatnią był Stadion Narodowy, którego budowę zainicjowało Prawo i Sprawiedliwość. Brakuje nam inwestycji, które stawiałyby Warszawę w silnej pozycji – podkreślił. – Chodzi mi o stworzenie wizji, która nie będzie jedynie marzeniem – dodał.

„Miasto nie walczy ze smogiem”

– Do tej pory miasto nie podjęło żadnych działań w sprawie jakości powietrza. W tym zakresie należałoby bardziej współpracować z aktywnymi organizacjami miejskimi, które chcą poprawić warszawskie powietrze – mówił gość RDC. Jego zdaniem, nawet jeśli władze stolicy podjęły jakieś kroki w tym celu, były one nieznaczne. – Niebawem znów będziemy mieć problem ze smogiem – przypomniał.

Centralne Lotnisko

– Centralny Port Lotniczy jest inwestycją kluczową, nie tylko dla mieszkańców województwa mazowieckiego, to ważne również dla całej Polski. O porcie centralnym mówiliśmy już wiele lat temu – to wynika z potrzeby na takie lotnisko – mówił. Zdaniem marszałka, port będzie „oknem na świat” dla Polski. – Będzie w pobliżu węzła dwóch autostrad – pochwalił wybór lokalizacji. – Okęcie staje się niewydolne. Nowy port nie tylko odciąży warszawskie lotnisko, ale i pomoże polskim inwestycjom – dodał.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone