SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
17:00 - 19:00
Parada Przebojów
prowadzi: Marek Wiernik
Marek Wiernik

Spadną emisje szkodliwych pyłów w elektrociepłowni na Żeraniu

fot. Wiesław Z./fotopolska.eu

W warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu, należącej do PGNiG Termika, po uruchomieniu nowego kotła parowo-gazowego, emisje szkodliwych pyłów spadną o ponad 60 proc. W efekcie wzrośnie też bezpieczeństwo energetyczne stołecznej aglomeracji.

Blok gazowy ma zostać oddany do użytku w 2020 roku, będzie miał moc 497 MWe, a rocznie będzie zużywał ok. 600 mln m sześc. gazu. Paliwo do nowego bloku będzie dostarczane z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego. Budowa nowej, liczącej 10,5 km magistrali ma się rozpocząć na początku 2018 r. Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP rzecznik operatora Tomasz Pietrasieński, inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm na głębokości minimum 1,7 m, a następnie renowacji miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, np. specjalnych przewiertów.

W czasie prac budowlanych trzeba będzie wyciąć rosnące na trasie przebiegu gazociągu drzewa, ale spółka zapewnia, że posadzi w ich miejsce nowe. – Gazociąg jest zlokalizowany pod ziemią i nie ma przeszkód do zagospodarowania przestrzeni nad gazociągiem – oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów technicznych – podkreśla Pietrasieński.

Specustawa

Gazociąg objęty jest reżimem tzw. specustawy przesyłowej. W przypadku budowy kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego państwa linii przesyłowych czy gazociągów, istnieje możliwość wywłaszczenia właścicieli gruntów za odpowiednim odszkodowaniem.

Operator prowadzi konsultacje z mieszkańcami gmin, przez które przebiega trasa gazociągu (dzielnicy Białołęka ok. 9 km i oraz gminy Nieporęt – ok. 1 km) ws. zagospodarowania terenu po zakończeniu prac. Organizator konsultacji, firma Utila poinformowała, że ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Do 24 października mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły.

W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów – oparta już na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacjach. Po jej zakończeniu powstanie koncepcja renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone