SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Siemoniak o propozycji PiS: nikt nie wiedział, czy to jest wyciągnięta ręka, czy może wyciągnięta pięść

fot. Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl

– To jest protest w obronie zasad, który jest ważny nie tylko dla PO ale i dla wielu obywateli – powiedział na antenie RDC Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były minister obrony narodowej, dodając, że podczas rozpoczynającego się właśnie zebrania zarządu PO ma zapaść decyzja dotycząca kontynuacji protestu. – Przedyskutujemy to na posiedzeniu zarządu, później na posiedzeniu klubu. Platforma jest partą demokratyczną, w której każdy głos jest ważny – podkreślił.

– Jesteśmy przekonani, że to co dzisiaj się dzieje i co zakłóca spokój wielu Polaków, to tylko przejściowy incydent – powiedział w środę podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Prezes PiS uważa, że powinna istnieć instytucja szefa opozycji, który, miałby pewne uprawnienia lub nawet przywileje. – Aby opozycja miała również uprawnienia w Sejmie – podkreślił. Mówił również o tym, że istnieje możliwość, by opozycja układała porządek obrad co piątego posiedzenia Sejmu.

Nietrafiona propozycja

Te propozycje są tak bardzo nietrafne, że chyba nawet prezes PiS nie liczy na to, że ktokolwiek podejmie dyskusję na temat statusu szefa opozycji i ewentualnych przywilejów – powiedział były minister. Zebranie PO będzie dotyczyło nie tylko protestu ale i bieżącej strategii partii, jak i propozycji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS podczas środowej konferencji powiedział m.in., że propozycje instytucjonalizacji, ale także umocnienia pozycji w parlamencie klubów opozycyjnych pozostają w dalszym ciągu aktualne, oraz, że Prawo i Sprawiedliwość może o nich rozmawiać po uspokojeniu sytuacji. Innego zdania są politycy Platformy Obywatelskiej.  – Nikt wczoraj nie wiedział, czy to jest wyciągnięta ręka, czy może wyciągnięta pięść – powiedział polityk PO.

Sporne posiedzenie

Według Siemoniaka sytuacja jest nadal rozwojowa. – Ciągle pojawiają się nowe fakty w sprawie piątkowego posiedzenia Sejmu – powiedział, dodając, że dopiero w czwartek okazało się, że głosy w Sali Kolumnowej podczas posiedzenia Sejmu były liczone przez ośmiu posłów sekretarzy – dwóch do tego wyznaczonych się nie stawiło. – Wielu polityków PiS podpisywało listy obecności dopiero po posiedzeniu, w tym Jarosław Kaczyński – podkreślił. Jak wyjaśnił, podczas zebrania zarządu krajowego PO nie będzie dyskutowana wyłącznie strategia protestu opozycji. – Tu chodzi o zasady. Omówimy również strategię polityczną na zmiany, jakie zachodzą w Polsce – powiedział, tłumacząc, że niepokoje opozycji skupiają się również wokół paraliżu Trybunału Konstytucyjnego, konfliktu z Komisją Europejska oraz ogólnej sytuacji Polski.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone