SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sellin: obchody stulecia odzyskania niepodległości powinny budować wspólnotę obywatelską

fot. RDC

– W momentach, gdy myślimy o przetrwaniu państwa, nasze spory powinny stracić na ważności. To ta myśl przyświeca prezydentowi przy organizacji obchodów – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego na antenie RDC. – Chcemy budować wspólnotę obywatelską – dodał.

Jarosław Sellin przypomniał, że program „Niepodległa” podzielony został na trzy priorytety – ogólnopolski, regionalny i lokalny oraz międzynarodowy.

Rzeczpospolita wielu narodów

Do komitetu honorowego obchodów zostali zaproszeni również przedstawiciele wszystkich religii i wyznań – mówił Sellin, podkreślając, że chodzi o radość z niepodległości ponad podziałami. – Chcemy odwoływać się do tradycji Rzeczpospolitej wielu narodów. Tradycja wielonarodowości jest silnie wpisana w naszą kulturę – dodał. – Ważny jest również aspekt międzynarodowy. Także Litwa i Finlandia w 2018 roku obchodzą stulecie niepodległości – powiedział. Rząd chce zaproponować formę wspólnych obchodów, lub odwiedzin delegacji tych krajów.

„Niepodległa” Piłsudskiego

„Niepodległa” to słowo, które znaleźliśmy w kilku listach Józefa Piłsudskiego. Właśnie to słowo pisane jego ręką jest logiem programu – wyjaśnił wiceminister. – Chcemy skupić się nie tylko na polskiej historii, ale zwłaszcza na polskiej kulturze. To ona właśnie doprowadziła do niepodległości – mówił.

Budowanie wspólnoty obywatelskiej

Pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia niepodległości przyznał na antenie RDC, że na potrzeby przygotowań programu rządowego przeprowadzono badania społeczne dotyczące stosunku Polaków do patriotyzmu, polskiej historii, a także świętowania niepodległości. – Mamy niezwykle niski poziom zaufania społecznego, wiele wzajemnej nieufności – powiedział. Aż 41 proc. respondentów biorących udział w sondażu stwierdziła, że Polaków łączy tyle samo, co dzieli, aż 40 proc. wskazało na odpowiedź, że „więcej dzieli niż łączy”. Tylko 14 proc. respondentów uważa, że jest odwrotnie. – Stąd sformułowanie głównego celu programu, odnoszącego się do próby budowania wspólnoty obywatelskiej – powiedział Sellin.

Powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, z udziałem m.in. z prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Według ustawy w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dot. upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

Polskie media

Obecna sytuacja jest niezdrowa – przyznał Jarosław Sellin zapytany o plan ograniczenia zagranicznego kapitału w polskich mediach. Sprawę ma rozwiązać powstająca ustawa dekoncentracyjna. – Inne państwa europejskie nie mają tego problemu co my – podkreślał, dodając, że Unia Europejska sugeruje, aby rząd pilnował, by media nie były w rękach kapitału obcego. – Zwłaszcza na rynku prasowym widać dominację kapitału niemieckiego – mówił. Ustawa ma być gotowa jesienią.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone