SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sebastian Kaleta: projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej to projekt całego obozu rządzącego

fot. RDC

– Do końca roku tzw. duża ustawa reprywatyzacyjna ma zostać uchwalona – mówił na antenie Radia dla Ciebie członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Pełna treść projektu będzie znana w przyszłym tygodniu.

– Projekt ma szerokie poparcie obozu rządzącego – przekonywał gość RDC. Jak podkreślił, proces reprywatyzacji wymaga zmian, a mieszkańcy nieruchomości objętych roszczeniami, wymagają ochrony.

– To ustawa całego obozu dobrej zmiany. Wszystkim nam zależy na tym, aby prawo to zostało uchwalone – mówił, i zapowiedział, że odbędą się konsultacje polityczne w sprawie projektu. – Bez konsultacji politycznych, wychodzenie z takimi przedsięwzięciami jak ustawa reprywatyzacyjna, jest bezcelowe – powiedział.

Będą poprawki do ustawy o KW

Komisja weryfikacyjna chce nowelizacji przepisów. – To będą techniczne poprawki – mówił  Kaleta. Komisja weryfikacyjna powstała na mocy ustawy z marca tego roku. Po raz pierwszy zebrała się w czerwcu. Jej zadaniem jest badanie decyzji zwrotowych wydanych przez stołeczny ratusz. – Pracujemy sprawnie, ale myślimy o nowelizacji. To wynika z pomysłów na usprawnienie prac komisji – mówił.

Koszt ustawy

Pierwsze wypłaty odszkodowań mogłyby ruszyć w 2019 roku. Pytany o symulację kosztów ustawy oraz och rozłożenie w czasie, przyznał, że w ciągu kilkunastu lat może to być kwota nawet kilkunastu milionów złotych. – Zastrzegam jednak wyraźnie, że ciężko jest oszacować dokładną liczbę – podkreślił.

– Skala problemu oraz brak diagnozy w poprzednich latach wpływają na ogromny margines błędu każdej przeprowadzonej symulacji kosztów – tłumaczył.

Założenie projektu ustawy przedstawił w środę wiceminister Patryk Jaki. To m.in. wypłata w gotówce odszkodowań do 20 proc. wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji oraz zakaz ich zwrotów w naturze. Projekt daje rok na składanie roszczeń, potem mają one ulec wygaszeniu.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone