SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
20:10 - 21:00
Wieczór RDC
prowadzi: Teresa Drozda
Teresa Drozda

Ryszard Peryt: Polska Opera Królewska ma być łodzią ratunkową, która powoli stanie się fregatą

fot. RDC

– Chciałbym, żeby Polska Opera Królewska była ratunkiem dla osób wyrzuconych z WOK, bo sam osobiście i traumatycznie skonsumowałem smak wyrzucenia, bycia bez pracy – mówił w RDC dyrektor nowo powołanej instytucji Ryszard Peryt.

Polska Opera Królewska z siedzibą w Warszawie oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 1 sierpnia. Została utworzona decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego. Ryszard Peryt został powołany na dyrektora instytucji.

– Chciałbym, żeby Polska Opera Królewska była ratunkiem dla osób wyrzuconych z WOK, bo sam osobiście i traumatycznie skonsumowałem smak wyrzucenia, bycia bez pracy – mówił gość RDC. – Chciałbym, żeby ludzie, którzy są w podobnej sytuacji w tej chwili, zostali przyjęci na tę łódź ratunkową do pracy, w pierwszych dniach wrześniach – powiedział i dodał, że trwają rozmowy z artystami zwolnionymi z Warszawskiej Opery Kameralnej. – Chcemy z każdą z tych osób porozmawiać, spojrzeć w oczy i powiedzieć, co proponujemy, na początku na rok. A potem zobaczymy, co dalej, na ile ta wspólnota się scementowała i stanowi familię, która płynie dalej na tej łodzi ratunkowej, która powoli stanie się fregatą, fruwającą po morzach i oceanach – mówił Peryt.

W rozmowie z RDC dyrektor zdradził także plany artystyczne instytucji na najbliższy czas. Sezon artystyczny zostanie zainaugurowany 2 listopada w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Wykonane zostanie mozartowskie „Requiem”. – Dzień później w Łazienkach odbędzie się pierwsza premiera, fundament teatru polskiego, czyli „Dziady” z muzyką Moniuszki – wyjaśniał Peryt.

W sylwestrową noc zobaczymy pierwszą mozartowską premierę – „Wesele Figara”.

Posłuchaj całej rozmowy:

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone