SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Rodzic 1” i „rodzic 2” zamiast „ojciec” i „matka”

fot.: Eric Ward/Wikimedia Commons

Taki zapis pojawił się w elektronicznym formularzu rekrutacyjnym do szkół podstawowych w Radomiu.

Błąd popełniła firma Vulcan, która opracowywała program elektronicznego naboru w mieście. To nazewnictwo nie spodobało się środowisku radomskiego Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem ich przedstawiciela, radnego Jakuba Kowalskiego, godzi ono w postrzeganie rodziny, którą tworzy matka, ojciec i dziecko.

We wszystkich formularzach powinno być nazewnictwo „matka”, „ojciec” i pola do tego, by wpisać opiekunów prawnych, bo nieraz są takie sytuacje życiowe, kiedy ktoś pełni pieczę nad osobą niepełnoletnią. Używajmy w dalszym ciągu sformułowania „matka”, „ojciec”, bo to ważne, byśmy tej naszej tożsamości nie zastąpili naleciałościami, które próbuje nam się wtłaczać do głów – twierdzi radny Kowalski.

Jak tłumaczy Karol Semik, wiceprezydent do spraw edukacji w Radomiu, firma Vulcan popełniła błąd, ale to nie jest usprawiedliwienie – prawa trzeba przestrzegać. – Chodzi o sformułowanie opiekuna prawnego, który jest opiekunem z natury, jeśli mówimy o rodzicach biologicznych. Mogą być przypadki, kiedy sąd rodzinny wyda wyrok odbierający prawa rodzicielskie jednemu z rodziców lub obojgu i wtedy pieczę nad dzieckiem pełni opiekun prawny. Firma Vulcan przeprosiła nas i rodziców dzieci za użycie innego zapisu. Już wydałem stosowne polecenie, by go zmienić na to zgodne z prawem – mówi wiceprezydent Semik.

Sformułowanie „rodzic 1” i „rodzic 2” zostało już zmienione. Na jego miejsce pojawił się zapis „matka”, „ojciec” i „opiekun prawny”.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone