Renesans płyt winylowych. "To kwintesencja kolekcjonerstwa, jeśli chodzi o muzykę"

  • 03.06.2016 18:29

  • Aktualizacja: 13:55 15.08.2022

- W przypadku płyty winylowej mamy dołączony obraz, który jest zdecydowanie bardziej inspirujący do słuchania muzyki niż mała ilustracja, nie mówiąc już o nośnikach cyfrowych. Dzisiaj można mieć na komputerze dużo rzeczy, do których się później nie wraca. Gadżet musi inspirować do słuchania. To jest magia gadżetu - mówił w "Polak potrafi" Mieczysław Stoch, największy w Polsce kolekcjoner płyt analogowych, który w swojej kolekcji posiada ponad 30 tysięcy egzemplarzy.
Jak powiedział gość RDC, linearny zapis i pełna częstotliwość przy analogowym brzmieniu dają coś, dzięki czemu człowiek się nie męczy, ponieważ dźwięk jest naturalny. - Przy dźwięku cyfrowym można się po dłuższym czasie zmęczyć. Nośniki cyfrowe mają bardzo dużo dobrych stron, ponieważ rozpowszechniły sporo muzyki. Do naturalnego dźwięku jest im jednak bardzo daleko - zaznaczył Mieczysław Stoch.

Ireneusz Sikorski z GM Records dodał, że nastąpił pewnego rodzaju przesyt. - Dostępność muzyki jest bardzo duża. Wystarczy jedno kliknięcie myszką w komputerze. Dobrym przykładem jest tutaj najnowsza płyta "U2", którą można było dostać dzień po premierze na telefon. Jeżeli ktoś jest fanem tego zespołu, to chce stanąć w kolejce, dotknąć okładkę, rozfoliować ją, cieszyć się książeczką i całą magią, która jest wokół tego - podkreślił.

"Magia gadżetu"

Stoch zwrócił uwagę, iż w przypadku płyty winylowej mamy dołączony obraz, który jest zdecydowanie bardziej inspirujący do słuchania muzyki niż mała ilustracja. - Nie mówiąc już o nośnikach cyfrowych. Dzisiaj można mieć na komputerze dużo rzeczy, do których się później nie wraca. Gadżet musi inspirować do słuchania. To jest magia gadżetu - zauważył gość RDC.

Zgodził się z tym Ireneusz Sikorski i dodał, że muzyka jest jedną z rzeczy, które nie są potrzebne do życia, ale człowiek jednak ją zbiera. - Winyl jest kwintesencją kolekcjonerstwa, jeśli chodzi o muzykę - wspomniał.

Jak przechowywać winyle?

Goście RDC tłumaczyli również, w jaki sposób przechowywać płyty winylowe, aby zachowały swoją trwałość. -  Winyl jest o wiele bardziej trwały niż kompakt. Niektórzy mają takie płyty od 1888 roku i nadal całkiem dobrze brzmią. Jeżeli dobrze się przechowuje winyl, to może on być bardzo trwały - powiedział Stoch.

Zaznaczył, że powinny one stać "na ścisk". - Wszystko po to, aby nie były luźno położone, nie wyginały się i nie miały dostępu do wilgoci. Można je jedynie kłaść na bardzo płaskiej powierzchni, w miejscu bez dostępu do promieni słonecznych i bez dużych zmian temperatur - mówił w "Polak potrafi" Mieczysław Stoch, największy w Polsce kolekcjoner płyt analogowych.

Źródło:

RDC

Autor:

mg