SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radomskie lotnisko uzupełnieniem dla Okęcia. W środę zostanie podpisany list intencyjny

fot. fotopolska.eu

Lotniskiem zapasowym – najpierw dla warszawskiego Okęcia, a potem dla Centralnego Portu Komunikacyjnego – powinien być Radom. Tak wynika z analiz, zleconych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. W środę Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i władze miasta podpiszą w tej sprawie list intencyjny.

Radomskie lotnisko miało na Mazowszu poważnego konkurenta – port w Modlinie. Ostatecznie jednak – jak wyjaśnia prezes PPL Mariusz Szpikowski – badania pokazały, że większy potencjał ma południe województwa.

Pod uwagę brano demografię, rozwój gospodarczy i komunikację. W regionie radomskim mieszka więcej ludzi, niż na północ od Warszawy i jest więcej firm. Niewątpliwym atutem było też położenie, a w przyszłości – szybkie połączenie kolejowe pomiędzy Radomiem a stolicą.

List intencyjny

– Dziś radomskie lotnisko jest własnością samorządu, ale od miesięcy trwają rozmowy o przejęciu udziałów przez PPL – przypomina wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jak mówi parlamentarzysta, w najbliższą środę strony podpiszą w tej sprawie list intencyjny i jeśli wszystko się powiedzie, to – jego zdaniem – początek drugiego kwartału tego roku jest realnym terminem na podjęcie ostatecznych decyzji i sfinalizowanie transakcji. Dzięki temu w Radomiu mogliby operować tani przewoźnicy. Odbywałyby się również loty czarterowe.

Władze miasta od dawna szukają partnera i finansowego wsparcia, bo na rozwój i inwestycje lotnisko potrzebuje około 130 milionów złotych. Konieczne jest m.in. wyremontowanie drogi startowej czy wybudowanie płyty postojowej. Cztery lata temu radomski port – jako czternasty w Polsce – otrzymał certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Obiekt jest współużytkowany przez wojsko.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone