SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom: samorządowe pieniądze na film o księdzu Kotlarzu

fot. Pixabay

Radomski samorząd przeznaczy 900 tysięcy złotych na realizację filmu „Klecha”, poświęconego życiu księdza Romana Kotlarza. Duchowny był nieformalnym kapelanem robotników, którzy w 1976 roku, w proteście przeciwko podwyżkom cen żywności, wyszli na ulice.

Obraz powstaje przy współudziale Kurii Diecezji Radomskiej. Zdjęcia rozpoczęły się z ponad rocznym opóźnieniem. 80 proc. z nich odbędzie się w Radomiu. Plany powstaną też w Częstochowie i w Kowali, parafii, w której ksiądz Kotlarz był proboszczem.

Zdaniem reżysera Jacka Gwizdały, to ważna, ale zapomniana postać. Duchowny pracował w Pelagowie, jednej z podradomskich miejscowości. Znany był z wielkiego zaangażowania w życie swoich parafian. Organizował czas najmłodszym, wspierał dorosłych, pomagał walczącym z systemem. Brutalnie pobity przez nieznanych sprawców, zmarł w szpitalu w sierpniu 1976 roku. Wcześniej był wielokrotnie nękany i nachodzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Tytułową postać zagra Ireneusz Czop. Według Jacka Gwizdały, film to hołd oddany księdzu Romanowi i wszystkim uczestnikom Czerwca, dlatego – jak przekonuje – miasto powinno mieć w tym swój finansowy udział. Pieniądze potrzebne są na zrealizowanie sceny, w której duchowny błogosławi demonstrantów. Ma w niej uczestniczyć około tysiąca statystów. Budżet projektu to prawie sześć milionów złotych. Premiera filmu odbędzie się w październiku przyszłego roku.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone