SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom: ratusz przyjmuje projekty do budżetu obywatelskiego na rok 2019

fot. Pexels

Do 26 stycznia mieszkańcy Radomia mogą zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego na rok 2019. Miasto – podobnie jak w tym roku – przeznaczy na ten cel 4,8 mln zł. Zwycięskie projekty będą znane w lipcu.

Radomianie mogą składać propozycje do budżetu obywatelskiego drogą elektroniczną lub osobiście w jednym z wielu wyznaczonych w tym celu miejscach, m.in. w magistracie, biurze Rady Miejskiej, Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w mobilnych punktach zorganizowanych w radomskich galeriach handlowych i hipermarketach. Jedną ze zmian wprowadzonych w tym roku jest zakaz prowadzenia agitacji w pobliżu urn.

Nowością w budżecie obywatelskim na 2019 r. jest wydzielenie tzw. obszaru instytucjonalnego. – Będą do niego trafiać wyłącznie projekty związane z funkcjonowaniem np. miejskich placówek, w tym szkół i przedszkoli – poinformował dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński. Zdaniem wielu radomian, tego typu instytucjom łatwej było – niż np. stowarzyszeniom – zebrać głosy na swoje pomysły. Stąd decyzja o wydzieleniu obszaru instytucjonalnego. Teraz tego rodzaju projekty będą ubiegać się o pieniądze z osobnej puli 600 tys. zł.

Podobnie jak dotychczas będzie funkcjonował natomiast obszar ogólnomiejski (1,2 mln zł), do którego trafiają największe projekty oraz pięć obszarów lokalnych (po 600 tys. zł).

Weryfikacja i głosowanie

Weryfikacja złożonych wniosków potrwa do 23 marca, a głosowanie zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca. Do 31 lipca mają być ogłoszone zwycięskie projekty.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwota ta wzrosła do 4,2 mln zł, w kolejnych latach była o 600 tys. zł wyższa.

Projekty do zrealizowania

Tegoroczny budżet obywatelski został podzielony na 18 projektów. Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej głosów mieszkańców otrzymała idea przeprowadzenia oprysków parków przeciw komarom i kleszczom. Z budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną także: przejazdy osób niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne oraz zakup karetki pogotowia z nowoczesnym wyposażeniem.

W centrum Radomia stanie też 17 obiektów małej architektury, wykonanych z mosiądzu lub brązu, przedstawiających przedmioty, z których słynął lub nadal słynie Radom. W ramach budżetu obywatelskiego powstanie całoroczne lodowisko, wybudowane zostaną boiska i siłownie na świeżym powietrzu.

Czytaj też:

Radom: zmiany w budżecie obywatelskim na przyszły rok

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone