Radom: otwarcie wystawy „Ukarane miasto” z okazji Czerwca'76

  • 24.06.2016 20:17

  • Aktualizacja: 21:45 25.07.2022

W Radomiu otwarto wystawę fotografii „Ukarane miasto”, przedstawiającą współczesne losy uczestników robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Uroczystość, która odbyła się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, rozpoczęła główną część obchodów 40. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 roku.

Autor fotografii Arkadiusz Kubisiak zaznaczył, że tytuł wystawy „Ukarane miasto” wprost mówi o piętnie, które odcisnęło się na mieście w wyniku komunistycznej propagandy. Nazywała ona protestujących „radomskimi warchołami”. Jak tłumaczył autor wystawy, jej zamysłem była opowieść nie tyle o wydarzeniach historycznych, co o przeżyciach uczestników protestu sprzed 40 lat i ich dzisiejszym życiu.


"Odkłamać stereotyp"


Zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie, znalazły się również w książce „Ukarane miasto”. Autor tekstów do zdjęć Grzegorz Kapla podkreślił, że celem jego wspólnej pracy z Arkadiuszem Kubisiakiem jest odkłamanie stereotypu Radomia. - Zrobiliśmy tę książkę po to, żeby zmienić ten wizerunek, że jeżeli coś jest radomskie, to znaczy, że jest jakieś gorsze - mówił.


Czerwiec 1976


Bezpośrednią przyczyną protestów Radomiu, Płocku i Ursusie w 1976 roku była drastyczna podwyżka cen zapowiedziana przez komunistyczne władze. W Radomiu na ulice wyszło 20 tys. osób. W bezpośrednich starciach z ZOMO i milicją śmierć poniosły dwie osoby. W wyniku pacyfikacji miasta poszkodowanych zostało 200 osób.

Źródło:

IAR

Autor:

RDC