SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radom: historia miejskiej elektrowni i dawnej elektryczności

Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Zanim w Warszawie czy w Łodzi do mieszkań popłynął prąd, Radom miał już miejską Elektrownię, pierwszą w Królestwie Polskim. Dziś w budynku, w którym znajduje się muzeum, zorganizowano międzynarodową konferencję oraz otwarto wystawę, dokumentującą początki elektryfikacji polskich miast.

Firmę uruchomiono w 1901 roku, a koncesję na prowadzenie działalności otrzymało od władz miejskich Rosyjskie Towarzystwo Elektryczne Union z Petersburga. – To był nowatorski i strategiczny projekt – tłumaczy Tomasz Staniszewski, pasjonat gospodarczej i przemysłowej historii kraju. W elektrownię zainwestowano około 150 tysięcy rubli.

Firmę uruchomiono w 1901 roku, a koncesję na prowadzenie działalności otrzymało od władz miejskich Rosyjskie Towarzystwo Elektryczne Union z Petersburga. Tak było przez kolejnych siedem lat aż do upadku towarzystwa. Potem radomską elektrownię przejęło Towarzystwo Przedsiębiorstw Elektrycznych S.A. z Berlina i zarządzało nią do wygaśnięcia koncesji w 1946 roku. Podczas I wojny światowej duża część agregatów prądotwórczych została wywieziona do Rosji. Natomiast w XX – leciu międzywojennym wyposażenie elektrowni unowocześniono i wzbogacono. Pod koniec stycznia 1945 roku radomski zakład jako pierwszy w województwie kieleckim zaczął produkować prąd. Rok później przedsiębiorstwo skomunalizowano. Po dekadzie firmę zamknięto w związku z podłączeniem Radomia do ogólnokrajowej sieci energetycznej.

Międzynarodową konferencję poświęcono naukowym dokonaniom pochodzącego z Radomia profesora Politechniki Lwowskiej Włodzimierza Krukowskiego. Okazją – jak mówi Wiesław Michalski ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich – jest 130. rocznica jego urodzin. Naukowiec zajmował się projektowaniem i budową nowych typów liczników energii elektrycznej. Firma Siemens, w której pracował po skończeniu studiów, wypuściła na rynek ponad milion(jeden) liczników jego konstrukcji. Profesor Krukowski był wykładowcą Politechniki Lwowskiej i autorem 23 prac naukowych. Na całym świecie, w tym w Japonii, opatentował 60 swoich pomysłów.

Profesor Włodzimierz Krukowski wraz z grupą uczonych lwowskich został zamordowany przez Niemców w nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Politechniki Lwowskiej oraz najważniejszych polskich uczelni.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone