SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radni PiS chcieli przyjęcia krytycznego stanowiska ws. „Klątwy”

fot. Magda Hueckel/Teatr Powszechny

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli włączyć dyskusję o spektaklu do porządku czwartkowych obrad rady. Zależało im na wycofaniu spektaklu z teatrów finansowanych przez miasto, rozwiązanu umowy z dyrektorem Teatru Powszechnego i dymisji dyrektora Biura Kultury Urzędu Miasta Tomasza Thun-Janowskiego.

Platforma Obywatelska nie dopuściła nas do głosu – żali się Dariusz Figura, radny PIS.

Jednak – jak podkreśla Paulina Piechna-Więckiewicz – cenzurowanie sztuki nie jest rolą Rady Warszawy

„Klątwa” Olivera Frljicia, która miała premierę w sobotę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl ma znamiona bluźnierstwa, a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

Teatr Powszechny oświadczył, że spektakl ma na celu pokazanie „różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu„. „Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście” – głosi komunikat Teatru Powszechnego. Dodano w nim, że „wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w konstytucji RP„.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone